Ana Sayfa Gündem Türk yatırımcıların yeni gözdesi Güney Amerika

Türk yatırımcıların yeni gözdesi Güney Amerika

Son dönemlerde Avrupa ve bazı Amerika ülkelerinde Türk yatırımcılara uygulanan ambargonun aksine Güney Amerika kapılarını cömertçe açarak, Türk yatırımcıların yeni gözdesi oldu.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2019 Çarşamba 10:52
Türk yatırımcıların yeni gözdesi Güney Amerika

 Son dönemlerde Avrupa ve bazı Amerika ülkelerinde Türk yatırımcılara uygulanan ambargonun aksine Güney Amerika kapılarını cömertçe açarak, Türk yatırımcıların yeni gözdesi oldu. 
Türk Menşeili ürünlerin bu pazarda tanınmasında aktif rol oynayan Fullimex İç ve Dış Ticaret A.Ş. kurucu ortaklarından olan ve aynı zamanda firmanın Genel Müdürü Beytullah Uslu, "Artık serbest ticaret anlaşmalarının ABD tarafından iptal edildiği, ticaretin önüne yeni bariyerler konulduğu, vergiler artırılarak ticaret savaşlarının başladığı bir dönem yaşanıyor. Güney Amerika ile bu darboğazdan kurtulabiliriz" dedi. 
Özellikle altyapı ve sağlık alanında Güney Amerika’nın büyük bir yatırım merkezi olduğunu ifade eden Uslu, "Güney Amerika Türkiye için önemli bir potansiyel barındırıyor. Türkiye olarak özellikle, otomotiv, bilişim, perakende ve taşımacılık sektörlerinde rahatlıkla ticaret yapılabilir" diye konuştu. 

Güney Amerika’da ticaret, Türk yatırımcıların lehine ilerliyor 
Güney Amerika’nın imkansız bir pazar olmadığını aksine dünyanın birçok yerine göre çok daha kolay protokollerle ticaret yapılacağını belirten Uslu, Türk menşeili ürünlerin hem kalite hem de fiyat anlamında birçok Avrupa ülkesinden daha rekabetçi olduğunu ve Orta ve Güney Amerika’da gayet kolay bir şekilde yer alabileceğinin altını çizdi. 
Tüm Orta ve Güney Amerika ülkelerinde çeşitli ürün gamlarında aktif müşteri portföylerinin bulunduğunu belirten Uslu, “Bizler çeşitli sektörlerden çeşitli ürünlerin ihracatını yapan bir Dış Ticaret firmasıyız fakat şunu öncelikle belirtmek istiyorum, Güney Amerika ya ürün satmak, herhangi bir Afrika ülkesine ürün satmaktan daha kolay” dedi. 

Sağlanan ortaklıklarla ödeme kolaylığı ve güvenli ticaret mevcut 
Gerek ödeme şartları, gerekse ürünlerin sevkiyatında yaşanabilecek aksaklıklar bakımından Güney Amerika ülkelerinin her zaman bir adım önde olduğuna değinen Uslu, "Güney Amerika ülkelerinde bulunan bazı bankaların ülkemizdeki bazı bankalar ile direk anlaşması (line) mevcut. Böylece başka ülkelerde yaşanabilecek olan ödeme sorunları Güney Amerika ile ticarette yaşanmıyor. Yatırımcılar olarak, size ödeme garantisi veren sigorta şirketlerine sorup o müşteri ile ilgili ticari istihbarat veya o firmanın kredibilitesi ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Ürün sattığınız müşterinin kredibilitesine göre bu sigorta şirketleri de herhangi bir ödeme sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığınızda sizlere ödeme garantisi verebilmektedir” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Memur-Sen’den seyyanen zam talebi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık