Ana Sayfa Kültür-Sanat Uluslararası Adana Tiyatro festivali sona erdi

Uluslararası Adana Tiyatro festivali sona erdi

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 20’nci Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 30 Nisan Pazartesi akşamı Slovenya Ulusal Tiyatrosu Nova Gorica’nın sahnelediği Peter Kuster oyunuyla sona erdi. Festival bu yıl yurt dışından 6 tiyatro topluluğu ile yurt içinden 4 devlet, 4 belediye ve 15 özel tiyatro topluluğunun toplam 30 farklı oyununa ev sahipliği yaptı.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2018 Çarşamba 10:57
Uluslararası Adana Tiyatro festivali sona erdi

Bir ay boyunca ödüllü ve ünlü isimlerin yer aldığı oyunlar ile atölye çalışmalarını tiyatroseverlerle buluşturan festival, bu yıl İspanya, Litvanya, Almanya, Küba ve Slovenya’dan tiyatro topluluklarını ağırladı. Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivali olan Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali heyecanı sadece Adana’da değil İstanbul’da da yaşandı. Sabancı Üniversitesi’nde yerli ve yabancı oyunlar sahnelendi.

 

 

Bugüne kadarki en yüksek oyun sayısına ulaşan festival bu yıl; Küba’dan “Küba, Perküsyon ve Dans”, İspanya’dan “Best of Yllana” ve “Yalnızlar”, Litvanya’dan “Godos”, Almanya’dan “Tiyatro Delusio”, Slovenya’dan “Peter Kuster”, Eskişehir Şehir Tiyatrosu “39 Basamak”, Tiyatro Adam “Kafkas Tebeşir Dairesi”, Semaver Kumpanya “Mağrur Fil Ölüleri”, Yolcu Tiyatro “Joko'nun Doğum Günü”, Mam Art “Kızgın Damdaki Kedi”, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu“ Bir Hayvanat Bahçesi Hikayesi”, Tiyatro Keyfi “Çocuk İstiyorum” ve “Gözlerin Ardında Müzikal”, İstanbul Şehir Tiyatroları “Sızı”, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Boyacı”, Seyhan Belediye Tiyatrosu “Asiye Nasıl Kurtulur”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Radyo-yu Hümayun” adlı oyunları ve Adana Devlet Tiyatrosu “Ali Baba Ve Kırk Haramiler” isimli çocuk oyununu seyirciyle buluşturdu.

 

 

Açıkhava gösterilerinin sayısı üçe çıktı

Bu yıl 3 ayrı açıkhava gösterisine yer verilen festival, Havana Compas Dans TiyatrosuFlamenko gösterisiyle, Bursa Devlet Tiyatrosu “Bana Mastikayı Çalsana” ve Antalya Devlet Tiyatrosu“Deli Dumrul” isimli oyunlarıyla Merkez Park’ta sanatseverlerle buluştu.

 

Adana Türkiye’nin her köşesinden genç sanatçıları ağırladı

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin farklı illerinden genç sanatçıları destekledi ve alternatif tiyatro gruplarını sahnesinde ağırladı. “Ankara Devinim Tiyatrosu” Ben Frida Kahlo, B Planı “Tac'ın Nöbetçileri”, İsimsiz Sahne “Ortanca”, Bam Tiyatro “Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin”, Sand Area “Söz”, Tiyatro Kast “Artık Sığınağın Kalmadı”, Performans Tiyatrosu “Kırık Bebek ve Diva”, Shakespeare ve Müzik Tiyatrosu “Shakespeare Perisi” ve Sahne Daktilo “Posta” adlı oyunlarıyla festival programında yer aldı.

Ayrıca bir ay süren festival boyunca düzenlenen atölye çalışmaları, her yaştan sanatsever tarafından ilgiyle takip edildi. Fotoğraf, makyaj, masal tiyatrosu, cam işçiliği, ritim gibi çeşitli atölye çalışmalarıyla katılımcılar keyifli anlar yaşadı.

 

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü Ayla Algan’ın oldu

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi Ayla Algan oldu.

 

Festival bugüne kadar 1 milyona yakın seyirciye ulaştı

Her yıl birbirinden farklı tiyatro oyunlarını ve atölye çalışmalarını Adana ve İstanbul’da seyirciyle buluşturan Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 20’nci yaşını dopdolu bir programla geride bıraktı.

Yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırlayan Adana Tiyatro Festivali, 42 farklıülkeden 110 yabancı tiyatro ve 265 yerli tiyatro topluluğuna ev sahipliği yaptı. Sadece Adanalılar tarafından değil, Türkiye’deki tüm sanatseverler tarafından ilgiyle takip edilen festival, 1 milyona yakın seyirciye ulaştı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın da sahnelediği oyunlar dahil toplam 381 oyun ve bine yakın temsildüzenlendi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Seyhan’dan yoksul ve kimsesizlere sıcak yemek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık