Ana Sayfa Gündem Yağmur, ''At ve eşek kesimleri kebapçıları olumsuz etkiledi''

Yağmur, ''At ve eşek kesimleri kebapçıları olumsuz etkiledi''

At ve eşek kesimlerinin kebapçıları olumsuz etkilediğinden yakınan Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, ''Valimizden destek istiyoruz'' dedi.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2018 Çarşamba 14:56
Yağmur, ''At ve eşek kesimleri kebapçıları olumsuz etkiledi''

Son günlerde il genelinde at ve eşek kesimlerinden dolayı kebapçıların olumsuz etkilenmesi üzerine Lokantacılar Odası Başkanı Şefik Aslan, Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur ile Kaburgacı Yaşar Aydın ortak basın toplantısı yaparak Adana Valisi Mahmut Demirtaş’tan denetimlerin sıkılaştırılması adına yardım talebinde bulundular.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNİ YAPMIYOR

Adana Kasaplar Odası Başkan Saruhan Yağmur, at ve eşek kesimi kapan insanların bilindiğini ve bu kişilere göz açtırılmaması gerektiğini belirterek ‘Tarım İl Müdürlüğü görevini yapmıyor. Adana’da bu anlamda bir boşluk var. Emniyet Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bu etleri kesen ahlaksızlar aslında biliniyor. Kimler oldukları, hangi adreste kesim yapıldığı bilinen bu kişilere aman verilmemelidir. Yakalanan kişilere 160 lira ceza vermek yetmez. Bunlara 300 bin lira para cezası ile hapislik cezası verilmelidir. Adana Valimizden ricamız bu işin üzerine gidilmesi adına bizlere destek vermesidir’ dedi.

ATO MESLEK GURUBUNU KINADI

Kasaplar Odası Başkanı Yağmur, bu toplantıya Adana Ticaret Odası’na bağlı 5.Meslek Gurubu yetkililerini de davet ettiklerini ancak yetkililerin gelmediklerini belirterek bu davranış içinde olan 5.Meslek Gurubunu kınadığını söyledi. Saruhan Yağmur, hazır kıyma ve hazır sucukta at ve eşek etlerinin daha çok kullanıldığını belirterek Adanalıların da uyanık olmalarını ve damgasız hayvan haricinde et almamalarını istedi. Yağmur, Adana’da günlük olarak bin 500 kilo civarında etin tüketildiğini tahmin ettiklerinin altını çizip ‘Adana’daki kombinelerin sayısı 3’tür. Kombinelerde kesilen etler sağlıklıdır. Haricinde kesilen ve satılan etlerde kaçak durumu olabilir. Ben oda olarak olayın üzerine ciddiyetle gidiyorum’ ifadelerini kullandı.

ŞEFİK ASLAN: SIKI DENETİM İSTİYORUZ

Lokantacılar Oda Başkanı Şefik Aslan, tek tırnaklı at konusunun kendilerini ve tüm Adanalıları rahatsız ettiğini ve bu rahatsızlıktan en fazla etkilenen kesiminde kebapçılar olduğunu söyledi. Basın toplantısında konuşan Oda Başkanı Şefik Aslan, Adana Kebabı’nın tescilli olduğunu ve Adana’yı her yönünden ön plana çıkardığını belirtip ‘Adanalılar gönül rahatlılığında kıyma yiyebilirler. Kebapçılarımız bu konuda temizdir, titizdir. Kaçak kesim yapılan yerler belirlidir. Yıl 12 ay kesim yapılan yerler denetim altında tutulmalı, halka bu etleri yediren soysuzların tepelerine binilmelidir. Denetimlerde ben yetersizliğin olduğunu görüyorum. Bu anlamda denetimlerin de sıkılaştırılması gerektiğini buradan sayın yetkililere duyurarak rica ediyorum’ dedi.

YAŞAR AYDIN: BİZ ERKEK KUZU ETİ KULLANIRIZ

Kaburgacı Yaşar Aydın ise sektörde hizmet veren bir kebapçı olarak tek tırnaklı hayvan kesimlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Yaşar Aydın, Adana dışından kebapçılara kebap yemeye gelen insanların olduğunu belirterek ‘Adana lezzetini tadan insanlara karşı bu soysuzların yüzünden mahcubiyet yaşıyoruz. Adana’da kebapçılar erkek kuzu eti kullanır. Bizlerde başka et olmaz. Bu soysuzlara karşı savaş açılmalı, yakalananlara da çok kesin cezalar verilmelidir. Adanalılara ve Türkiye genelindeki tüm insanlara lezzetine düşkünlere diyoruz ki Adana’daki kebapçılarda yanlışlık olmaz, farklı şekilde et bulunmaz. Bizim etlerimiz kontrolü yapılan erkek kuzu etidir’ dedi ve tüm Adanalıları gönül rahatlığı içinde kebap yemeye davet etti.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana’da atama furyası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık