HİPERTANSİYON HASTALARINA BESLENME UYARILARI

Diyetisyen Pelin Altunsoy, hipertansiyondan kaçınmak veya dengede tutmak için beslenmeye mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Öncelikle kişi kilolu ise normal kilosuna getirilmesi gerektiğini belirten Altunsoy, ‘’ Öncelikle tuz azaltılmalı. Hipertansiyonla birlikte uzun süreli tuz tüketimi, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi damar hastalıkları riskini arttırır’’ dedi.

HİPERTANSİYON HASTALARINA BESLENME UYARILARI

 Diyetisyen Pelin Altunsoy, hipertansiyondan kaçınmak veya dengede tutmak için beslenmeye mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Öncelikle kişi kilolu ise normal kilosuna getirilmesi gerektiğini belirten Altunsoy, ‘’ Öncelikle tuz azaltılmalı. Hipertansiyonla birlikte uzun süreli tuz tüketimi, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi damar hastalıkları riskini arttırır’’ dedi.

Altunsoy, yaptığı açıklamada, yüksek tansiyonun, atardamarlardaki kan basıncının artmasıyla oluşan kronik bir bulgu olduğunu söyledi. ‘’Farklı iki günde en az iki kez yapılan ölçümlerde 18 yaşını geçmiş erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mmHg ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mmHg ve üzerinde olmasına hipertansiyon (yüksek tansiyon) adı verilmektedir’’ diyen Altunsoy, ‘’Türkiye’ de her üç kişiden birinde görülen hipertansiyon, gerekli önlemler alınmaması halinde hastalıklara ve organ hasarlarına yol açabilmektedir. (Gözde, beyinde, kalp damarlarında hasar, kalp yetmezliği, kalp krizi, inme, aortik anevrizma, böbrek hastalıkları gibi) Hipertansiyonlu kişilerin koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığı normal tansiyonlulardan 3-4 kat, felç geçirmesi ise 7 kat daha fazladır. Belirtileri; baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk şeklinde olabilmektedir. Fakat her hastada şikayet olmayabiliyor’’ dedi. Altunsoy,  yaş ilerledikçe yüksek tansiyon hastası olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ederek,  yüksek tansiyonun kimlerde görülebileceğini şöyle sıraladı:

 

 

 

 28 Mart 2019 Perşembe 00:25

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/haber/hipertansiyon-hastalarina-beslenme-uyarilari-15807.html