5 akraba, çalışmak için gittikleri Irak’ta cezaevine düştü

Adana’dan Irak’a inşaat işinde çalışmak için giden 5 akraba, vizeleri bittiği halde kaçak olarak ülkede çalıştıkları için cezaevine girdi.

5 akraba, çalışmak için gittikleri Irak’ta cezaevine düştü

Adana’dan Irak’a inşaat işinde çalışmak için giden 5 akraba, vizeleri bittiği halde kaçak olarak ülkede çalıştıkları için cezaevine girdi. 2 buçuk aydır evlatlarından sadece 1 kere haber alan aileler ise perişan oldu. Çalışmak için giden 5 kişiden biri olan Ahmet Kaya’nın ise başlık parasını denkleştirmek için Irak’a gittiği öğrenildi. 
Adana’da yaşayan Abdullah Kaya (37), Ahmet Kaya (28), Ahmet Kaya (22), Feyyaz Kaya (26) ve Halil İz (24) isimli 5 akraba son 1 yıl içerisinde çeşitli dönemlerde inşaat işinde çalışmak için turist vizesi alıp Irak’ın başkenti Bağdat’a gittiler. Ancak vizeleri bittiği halde ülkede çalışmaya devam eden 5 kişi geçen 22 Eylül tarihinde dışarıda gezerken polis tarafından yakalanıp tutuklanarak cezaevine konuldu. Bunun üzerine ise bir arkadaşları 5 akrabanın Adana’daki ailelerine haber verdi. 
Çaresiz bekleyiş 
Aileler ise maddi durumları kötü olduğu için herhangi bir şey yapamadı ve evlatlarının cezaevinden çıkmasını bekledi. Bu sırada ise 5 kişi para karşılığında Ekim ayının ilk haftasında 1 kere ailelerini aradı ve ‘Durumumuz kötü. Hakimler duruşmalara çıkmıyor. 20 gün sonra çıkacakmışız öyle dediler. 2 kere buranın yemeklerinden zehirlendik’ dedi. Aileler ise çaresizce evlatlarının gelmesini bekledi ancak o günden sonra 5 kişiden kimse haber alamadı. Ailelerin şimdi tek umudu devletin evlatlarını kurtarmak için yapacağı yardım. 
"Haber alamıyoruz" 
Kuzenleri, oğlu ve damadı cezaevinde olan İsmail İz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi imkansızlık nedeniyle avukat tutamadıklarını belirterek, “Normalde vizesi bitmiş insanı kendi memleketine gönderirler fakat onlar cezaevine atmış. 2 buçuk aydır haber alamıyoruz. Kimisi 3, kimisi 5, kimisi 7, kimisi de 1 yıldır orada çalışıyor. Biz burada perişan durumdayız. Haber alamıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bize yardımcı olmasını istiyoruz. Bizim gidecek yerimiz yok. Avukat tutamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmışız. Bir an evvel getirilmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
"Yüreğim yanıyor" 
Ahmet Kaya’nın annesi Vatha Kaya ise oğlunu özlediğini ifade ederek, “Beni 1 kere oğlum aradı ve cezaevine girdik dedi. 20 gün sonra çıkartırlar dedi ama baktık kaç zamandır haber alamıyoruz. Gidiş o gidiş hala sürünüyor. Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah rızası için yardım istiyoruz. Benim oğlum orada. Benim yüreğim yanıyor” diye konuştu. 3 Aralık 2019 Salı 10:16

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/haber/5-akraba-calismak-icin-gittikleri-irakta-cezaevine-dustu-19437.html