Murat Şirin, ‘’Seyhan Nehri Adana’yı turizm cenneti yapar’’

TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Murat Şirin, kentin bereket kaynaklarından olan Seyhan Nehri’nin her iki tarafına Regülatör köprüden sonra 2 kardeş bulvar yapılarak denize bağlanmasını isteyerek, ‘’Bu projenin gerçekleştirilmesi halinde Seyhan Nehri Adana ile barışacaktır. Proje Adana’yı turizm cenneti yapar’’ dedi.

Murat Şirin, ‘’Seyhan Nehri Adana’yı turizm cenneti yapar’’

Murat Şirin, yaptığı açıklamada, Seyhan nehrini,  kenti güzelleştiren Adana’yı  ‘’Adana’’ yapan  en zengin doğa ve turizm harikası  olarak nitelendirdi.  ‘’Seyhan Nehri Adana’nın kalbi, çiftçinin köylünün bereket kaynağıdır’’ diyen Şirin, şunları kaydetti:

‘’Bu doğa ve turizm harikası Seyhan Nehri,  aynı Paris’i ikiye bölen  Seine,  Budapeşte’deki  Tuna , Prag’daki  Vltava  ve Londra’daki  Thames  gibi.   Maalesef kentimizdeki bu doğa harikasını diğer ülkelerdeki nehirler gibi değerlendiremiyoruz. Seyhan Nehri ‘nin Regülatör köprüden sonra  denize kadar olan bölümü harabe durumda.  Buralar  yıllardır hizmet görmemiş.   Hiçbir belediye başkanı ilgilenmemiş üvey evlat misali kaderine terk edilmiş  ve  unutulmuş durumda.  Buraların canlandırılması ıslah edilmesi gerekmekte. ‘’

Şirin,  nehrin canlandırılması için  her iki yakasının birlikte bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

‘Bu bağlamda Regülatör köprüden sonra  Akdeniz’e kadar nehrin  her iki tarafından 30-40 metre genişliğinde 3 gidiş 3 geliş olacak şekilde   45’er kilometrelik birer kardeş bulvarlar yapılmalı.   Bu sayede hem Seyhan nehri kurtarılmış olur,  hem kentsel dönüşüm planlanır hem de uzun yıllardan beri hizmete susamış güney mahalleleri rahat nefes alır.  Bu işin maliyeti İstanbul için ortaya atılan çılgın projenin yüzde 1’i bile değil.

Projenin hayata geçirilmesiyle  denize nehrin her iki tarafından kolaylıkla ulaşım sağlanır.  Ayrıca, çiftçilerin yanı sıra  Adana’lının büyük sıkıntısı  olan yol sorunu da çözüme kavuşur.  Adana ekonomisi daha da güçleneceği gibi  kent  turizm cenneti olur.  Bu proje ile Seyhan Nehri ile Adana barışır, nehir Adana’yı turizm cenneti yapar ‘’

Şirin, yıllardır gündemde olmasına karşın bir türlü yapımı gerçekleşmeyen Tarsus-Karataş-Ceyhan-Yumurtalık-İskenderun  Turizm Çevre Yolu Projesi’nin de hayata geçirilmesini gerektiğini bildirdi. Çevre Yolu’nun geçtiği yerleşim birimlerindeki hazineye ait arazilerde imar düzenlemesi  yapılarak yeni yatırımlar için turizmcilere tahsis edilmesini isteyen Şirin, bu projelerin hayata geçirilmesiyle Adana’da turizmin başlayacağını ve   kentin köy durumundan kurtulup büyükşehir olmaya layık bir kent olacağını sözlerine ekledi.

 27 Kasım 2016 Pazar 15:18

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/haber/murat-sirin-seyhan-nehri-adanayi-turizm-cenneti-yapar-2386.html