Çelikcan'dan 1 yılda 3 vizyon proje

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Haziran ayında ihaleyi çıkılıp 9 ay ile 1 yıl içinde tamamlanacak ilçeyi ayağa kaldıracak 3 vizyon projesinin olduğunu ve bu hizmetleri de halkına kazandırmanın mutluluğunu yaşamak istediğini söyledi.

Çelikcan'dan 1 yılda 3 vizyon proje

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Haziran ayında ihaleyi çıkılıp 9 ay ile 1 yıl içinde tamamlanacak ilçeyi ayağa kaldıracak 3 vizyon projesinin olduğunu ve bu hizmetleri de halkına kazandırmanın mutluluğunu yaşamak istediğini söyledi.

BU PROJELER YÜREĞİR’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Başkan Mahmut Çelikcan, ‘Bizim 3 tane büyük projemiz var. Bu projeleri de Haziran ayında inşallah ihalelerini yaparak 2018 yılının Haziran ayına kadar yani bir yıllık süre içinde tamamlamak durumunda olmak adına gayret içindeyiz. Arsa ve para sorunundan dolayı ancak çözebildik. Bir tanesi kıyıda yaptığımız Adana için vizyon olan bir park projesi. İkincisi bizim spor kompleksi projemiz. Oda proje bitti ihale aşamasında. Bunlar 8-10 ay içinde bilemediniz bir yıl içinde bitecek projeler. Bir de sosyal konut projemiz var. Haziran’da ilana çıkıyoruz. 630 konutluk proje. Süreyi az tutacağız. Bu projeler dev projeler’ dedi.

 

HEDEFİM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, yeniden adaylık konusunu da gündeme getirip Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık koltuğunu işaret etti ve şunları söyledi. ‘21 Mayıs tarihinde yapılacak genel kurulumuz bizim için önemlidir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımın Başbakanlık döneminde aday gösterildim. Yüreğir Belediye Başkanının hedefinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı olur. Ben bunu hiç saklamadım, her yerde açık bir şekilde de söyledim. Hedeflemiyor ise zaten burada oturmanın bir anlamı yok. Olur ya da olmaz o ayrı bir konu. Şu demek değildir. Gözünü karartarak burası hedeflenmez. Herkesin aday olma hakkı vardır. Biz de hedefimizi Büyükşehir Belediyesi olarak koyduk. Elbette kararı verecek olan Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarıdır. İnsanın hırslı olması gereken nokta seçildikten sonraki hizmet noktası olmalıdır. Ben buna inanırım’

 

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

-         Adana’daki referandum sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-         Adana’da dört siyasi partinin de güçlü olduğu ve var olduğu bir kent. Adana bir Kayseri, Konya gibi bir şehir değil. Adana’da Ak Parti, CHP, MHP ve HDP var. Bizim aldığımız sonuç kötü de değil, çok da iyi değil. Yüreğir’de yüzde 42 olan oyumuz yüzde 48’e yükselmiş. Evet, blokunda en az oy kaybını yaşadığımız yer Yüreğir. Referandum sonuçlarını parti bazına indirgemeyi ben doğru bulmuyorum. Özelden genele gittiğimizde biz Türkiye genelinde istediğimiz sonucu aldık. Referandum sonuçlarını sandık bazında değerlendirmeye alarak nerelerden kayıp var? Nerelerde yükseliş var? Bunun tahlilini yaptık. Yüreğir’de kendi oylarımızı koruduk ve bir miktarda mütedeyyin kesimden oy aldığımızı gördük, tespit ettik. Partilere göre dağılım yapmak elbette mümkün değil. Yüreğir için alınan sonuç iyidir.

-         Referandum sonuçlarına göre siyasi partilerin kendilerini yenileme, yorgunluk hissedilen yerlerde değişiklik yapma gibi ihtiyaçlarının doğduğuna inanıyor musunuz?

-         Elbette inanıyorum. Sonuçlara baktığınızda bu gerçek ortaya çıkıyor. Siyasi partiler kendilerine göre bu konuyu değerlendirip gereğini yapacaklardır. Bakın MHP’de teşkilatların seçimleri var. Diğer partiler de kendilerine göre bu değerlendirmeyi yaparak yenileme, yeni heyecanlar katma noktasında çalışma yapacaklardır. Bu gayet doğaldır. Parti genel merkezleri teşkilatları ile ilgili çalışmalarını sürekli yapıyorlar. Sahada yılgınlık ve yorulmaların olduğunu da görüyoruz.

-         Deneyimli bir siyasetçi olarak erken seçim bekliyor musunuz?

-         Ben buradan baktığımda 2017 yılı için bir erken seçim beklemiyorum. 2018 yılı içinde şimdiden bir şey söylemek çok doğru olmaz. Belki bir yıl öne alınan bir erken seçim yaşanabilir. Buna karar verecek olan da TBMM’dir. Şartlar ne olur onu ancak Allah bilir.

-         Bir erken seçim olsa Mahmut Çelikcan ve Yüreğir Belediyesi olarak seçime hazırız diyebilir miyiz?

-         Elbette hazırız. Ben genelde seçimle ilgili olarak çok fazla şey konuşmam. Seçim çok ayrı bir şey. Bizim aday olup olmayacağımızın, yaşayıp yaşamayacağımızın garantisi yok. Ancak biz hedef koyabiliriz. Yaklaşık iki yıl var seçimlere.

-         2 yıl önümüzde süremiz var dediniz. Hedeflerinizde Yüreğir için hangi projeler var?

-         Bizim 3 tane büyük projemiz var. Bu projeleri de Haziran ayında inşallah ihalelerini yaparak 2018 yılının Haziran ayına kadar yani bir yıllık süre içinde tamamlamak durumunda olmak adına gayret içindeyiz. Arsa ve para sorunundan dolayı ancak çözebildik. Bir tanesi kıyıda yaptığımız Adana için vizyon olan bir park projesi. İkincisi bizim spor kompleksi projemiz. Oda proje bitti ihale aşamasında. Bunlar 8-10 ay içinde bilemediniz bir yıl içinde bitecek projeler. Bir de sosyal konut projemiz var. Haziran’da ilana çıkıyoruz. 630 konutluk proje. Süreyi az tutacağız. Bu projeler dev projeler. Seyhan Kıyı Kenarı’ndaki arsayı 3 yıl uğraşarak aldık, ancak bitirebildik. İş Bankası’nın arazisini ancak yeni alabildik. 100 milyonluk proje bunlar. Adana’da ilk olacak olan bu projeleri Yüreğirliler’in hizmete sunacağız. Yüreğir her şeyin en güzeline layıktır.

-         Bu tesisler halka yönelik olacak. Daha çok çocuklar ve gençlere yönelik hizmetler olacak. Bu çocuklarımızı okullarından alarak Kapalı Yüzme Havuzuna getirip hizmet almalarını sağlayacağız. Milli Eğitim ile proje yapacağız. Kadınlarımıza yüzme havuzu yapıyoruz. Adana Kurtuluş Müzesi’nin panoramik bir kesitini yapıyoruz. Yurt dışından gelen arkadaşlarımız çalışıyorlar. Taş Köprü, Kız Lisesi, İstasyon, Adana’nın Kurtuluş’unda yaşanmış olayları efekle yani derinlikle izleteceğiz. Kurtuluş Müzemiz harika olacak. Gök kubbede uzay bilimlerini çocuklara izlettireceğiz.

-         Yüreğir halkı sizden ne bekliyor? Bunu hiç tahlil ettiniz mi?

-         Yüreğir bir Çukurova değil. Yüreğir’de sıkıntılar çoktu. Yüreğir köy görünümünden çıkmaya çalışıyor. Benim en çok mutlu olduğum konu Yüreğir’in köy havasından çıkmaya başlamasıdır. Yüreğir Adana’nın arazi açısından değerli olan bölgesi oldu. Kamu yatırımları geldi, dönüşüm olayı var. Sosyal ve kültürel etkinlikler ve bölge olarak artık Yüreğir kabuğunu kırdı. Sadece Karşıyaka ve kötü görünüm ile bilinen Yüreğir kabuğunu kırıp Yüreğir olarak sınıf atladık. Çıta yükseldi. Sorunları da çözmek kolay olmuyor. Halkın bizden en büyük beklenti dönümüş. Bunu görüyorum. Belediye iş kapısı değil. Kamu yatırımlarının Yüreğir’e gelmesi şehri ön plana çıkardı. Eski Köy Hizmetlerinin bulunduğu alana Kamu Kampusu yapılıyor. Bu bir değerdir, kazanımdır. Bu makama kim gelirse gelsin artık devam ettirmek lazım. Çıta yükseldi, üzerine çıkmak zorundayız. Eski Devlet Hastanesi’nin yerine yeni hastane yapılması ve Bossa’nın olduğu bölgedeki yatırımlar bizim hedefimizdedir. 50 ünitelik diş hastanesi Yüreğir Otogarı’nın yanında yapılıyor. Bunlar güzel hizmetler. Her dönüşüm bir başka dönüşümü tetikliyor.

-         Mahmut Çelikcan siyasette devam mı, tamam mı diyecek?

-         21 Mayıs tarihinde yapılacak genel kurulumuz bizim için önemlidir. Ben Sayın Cumhurbaşkanımın Başbakanlık döneminde aday gösterildim. Yüreğir Belediye Başkanının hedefinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı olur. Ben bunu hiç saklamadım, her yerde açık bir şekilde de söyledim. Hedeflemiyor ise zaten burada oturmanın bir anlamı yok. Olur ya da olmaz o ayrı bir konu. Şu demek değildir. Gözünü karartarak burası hedeflenmez. Herkesin aday olma hakkı vardır. Biz de hedefimizi Büyükşehir Belediyesi olarak koyduk. Elbette kararı verecek olan Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarıdır. İnsanın hırslı olması gereken nokta seçildikten sonraki hizmet noktası olmalıdır. Ben buna inanırım.

-         Sayın Başkan teşekkür ediyorum.

-         Ben teşekkür ederim. Bana bu fırsatı verdiğiniz için. 11 Mayıs 2017 Perşembe 09:07

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/haber/celikcandan-1-yilda-3-vizyon-proje-4993.html