Ana Sayfa Sağlık Yeni Doğan bebek ölümleri yüzde 8'lere düştü

Yeni Doğan bebek ölümleri yüzde 8'lere düştü

Elde edilen son verilere göre Türkiye’de yaklaşık 1300000 bebek dünyaya geliyor ve bunların yaklaşık yüzde 5 i Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerin de tedavi edilmek durumunda kalıyor. Bu arada Balcalı Hastanesi’nin hitap ettiği yaklaşık 10 Milyonluk Bölge’de ise doğan yaklaşık 200000 bebeğin yüzde 5 i problemli ve yılda 10000 bebek Yenidoğan Ünitelerin de tedavi görmek durumunda kalıyor.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2016 Salı 10:00
Yeni Doğan bebek ölümleri yüzde 8'lere düştü

Bu yıl 4. Gerçekleştirilen ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı,  Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı ile Anne Bebek Sağlığı Vakfı tarafından organize edilen Perinatoloji Toplantısı Bölgesel  ve aynı zamanda son derece geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

 

Balcalı Hastanesi Hipokrat Amfisinde  gerçekleştirilen toplantıda yaklaşık 270 civarında katılımcı vardı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Murat Sert, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Tanju Altunsu ile diğer katılımcıların hazır bulunduğu toplantıda gün boyuncu 10 tane konu üzerinde önemli bilgiler aktarıldı ve bu bilgiler tartışıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını  yapan  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı,  Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Satar, Türkiye’de yaklaşık 1300000 bebeğin  dünyaya geldiğini ve bunların yaklaşık yüzde 5 inin Yenidoğan yoğun bakım Ünitelerin de tedavi edildiğine işaret etti. Satar, Balcalı Hastanesi’nin hitap ettiği yaklaşık 10 Milyonluk bölgede ise doğan yaklaşık 200000 bebeğin yüzde 5 inin de problemli olduğunu ve yılda 10000 bebeğin Yenidoğan Ünitelerin de tedavi görmek durumunda kaldığına değindi.

 

Satar, Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin 42 yatak kapasitesine sahip olduğunu,yaklaşık olarak yılda 1000 Yenidoğan bebeğinin kabul edildiğini ve bunların çoğunun 3. Düzey Yoğun Bakım gerektiren bebekler olduğunun altını çizerek,  Yenidoğan Ünitesi’nin  yüzde 30 oranında Balcalı’da doğan bebekleri kabul ettiğini, bunun nedenini ise Balcalı Doğum Kliniğinin riskli gebelikleri alması ve dolayısıyla riskli bebeklerin doğması olarak açıkladı.

 

Yapılan çalışmalar ile bölgedeki sağlık personelinin bilgilerinin artırılması ve hastanelerde yatırılan bebeklere daha iyi bir bakım sunulmasının amaçladığına vurgu yapan Mehmet Satar, bu amaçla Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını bu ortak çalışmalar neticesinde bir yaş altı bebek ölümlerinde ki oranın yüzde 8 lere kadar düştüğüne işaret etti. 

 

Satar’ın açılış konuşmasının ardından konunun uzmanı akademisyenler tarafından çeşitli alanlarda katılımcılara gün boyu bilgiler aktarıldı ve bu bilgiler tartışıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Verilmeyen paradan şikâyetimiz yok

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık