Ana Sayfa Gündem Yüreğir ve Çukurova Belediye Meclisleri İsrail’i kınadı

Yüreğir ve Çukurova Belediye Meclisleri İsrail’i kınadı

Yüreğir ve Çukurova Belediye Meclisleri Mayıs ayı meclis toplantılarında, mecliste grubu bulunan partiler Filistin topraklarında düzenlediği saldırılarda yüzlerce sivilin ölümüne neden olan İsrail'i kınadı.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2021 Salı 11:20
Yüreğir ve Çukurova Belediye Meclisleri İsrail’i kınadı

Yüreğir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında, mecliste grubu bulunan partiler Filistin topraklarında düzenlediği saldırılarda yüzlerce sivilin ölümüne neden olan İsrail'i kınadı.

Yüreğir Belediyesi Mayıs ayı ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir başkanlığında gerçekleştirdi. Gündemde yer alan maddelerin görüşülerek karara bağlandığı meclis toplantısı öncesi, mecliste grubu bulunan partiler bir bildiri yayınlayarak Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'tan bu yana düzenlediği saldırılarda yüzlerce sivilin ölümüne neden olan İsrail'i kınadı.

AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin Yüreğir Belediye Meclisi gruplarınca yayınlanan bildiride İsrail'in bütün dünyanın gözü önünde sürdürdüğü katliamların şiddetle kınandığı belirtilerek, uluslararası tüm aktörler sorumluluk almaya davet edildi.

Yayımlanan bildiride “Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi ve kutsal mabedidir. Tüm Türkiye masum Filistin halkının yanındadır. İsrail’in bütün dünyanın gözü önünde sürdürdüğü katliamları şiddetle kınıyoruz. Uluslararası tüm aktörleri sorumluluk almaya davet ediyoruz. İsrail’in maalesef her Ramazan ayında gerçekleştirdiği menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz.

İsrail’in Filistin Mescidi Aksa’daki tutumu asla kabul edilemez. Müslüman Türk Milleti Kudüs’ün çiğnenmesine, mescitlerimizin silahların gölgesinde tutulmasına tahammül etmeyecektir. İsrail, mukaddesatımıza ve Müslümanların ibadet haklarına saldıracak kadar barbardır, vandaldır, vahşidir, teröristtir.” ifadelerine yer verildi.

Çukurova Meclisi İsrail’i kınadı

Çukurova Belediye Meclisi’nde grubu bulunan partiler ortak bildiri ile İsrail’in Filistinlere yönelik saldırısını kınadı. Başkan Soner Çetin tarafından okunun bildiride uluslararası toplumun saldırılar karşı gerekli tepkiyi göstermesi ve insanlık suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması istendi.

İsrail’in Ramazan ayının son günlerinden başlattığı, Ramazan Bayramında da sürdürdüğü insanlık dışı saldırılar Çukurova Belediye Meclisi’nce kınandı.

Hazırlanan ortak metin Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti grup başkanları ve meclis üyelerinde imzalanarak, Başkan Soner Çetin tarafından okundu. İsrail’in Filistinlere yönelik saldırılarının kınandığı metinde şu ifadeler kullanıldı:

“On yıllardır İsrail’in devlet terörü mazlum Filistinlerin canına kıymakta; kural ilke tanımadan kadın çocuk dinlemeden Müslüman kanı akıtmaktadır.

Mübarek Ramazan Bayramını karşılamaya hazırlandığımız günlerde ve bayram günlerinde İsrail’in yeni saldırılarına tanık olduk. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve çevresinde terör devleti İsrail’in başlattığı saldırıda yine onlarca Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi de yaralandı.

Çukurova Belediye Meclisinde grubu bulunan tüm partiler olarak İsrail’in insanlık dışı saldırılarını şiddetle kınıyoruz.

Filistinlilerin yüzlerce yıldır yaşadığı topraklara el koyan, mazlum Müslümanları ülkelerinde neredeyse mülteci haline getiren İsrail, her fırsatta hukuk dışı uygulamalarla yayılmacı anlayışını sürdürmekte, uluslararası toplum ise Filistinlerin yaşadığı gayri insani duruma sessiz kalmaktadır.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı şekilde sürdürdüğü işgal ve yayılmacı politika tüm dünya tarafından ibretle seyredilmektedir. Seyredilmekte ama Türkiye ve birkaç duyarlı ülke dışında da güçlü bir ses çıkmamaktadır.

Filistin’in kendi topraklarında işlenen insanlık suçunun hesabını İsrail, dünya kamuoyu önünde vermelidir. Suçların sorumluları belirlenmeli, uluslararası yargı tarafından yargılanmalı, gerekli cezalara çarptırılmalıdır. Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesinin zaman geçirmeden harekete geçmesi gerekmektedir. Daha fazla insanın İsrail zulmüyle mağdur edilmemesi, canından olmaması, sevdiklerini kaybetmemesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çağrı yapıyoruz.

Çukurova Belediyesi’nin CHP’li, İYİ Parti’li, MHP’li ve AK Parti’li üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının karşısında durmaya ve Filistin halkı ile dayanışma içinde bulunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Komşu dehşeti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık