BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ MECLİSE BAŞKANLIK EDER Mİ?

13 Haziran 2019 Perşembe 08:06

Bu sorunun yanıtını vermek aslında çok kolay.

Belediye başkan vekili, meclis oturumlarında başkanlığa vekâlet etmesinden dolayı başkanlık eder. Yani bir sakıncası yoktur.

Aksini söylemek doğru değildir.

Bunu nereden çıkarıp söylüyorum? Bu sorunun yanıtını aslında Adana yaşadı. Seyhan’da bunun örneği görüldü.

Bugün itiraz ederek “belediye başkan vekili meclise başkanlık edemez” diye diretenler biraz geriye dönüp yaşananlara baksalar, sorup soruştursalar doğruyu bulurlar.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk iken Azim Bey il dışına çıktığında yerini bugün AK Parti Adana Milletvekili olan Abdullah Doğru’ya bırakırdı.

Abdullah Doğru, belediye başkan vekili olduğu için bir gün Seyhan’da meclis oturumunda başkanlık koltuğuna oturdu.

Bugün rahmetli olan o tarihte CHP’nin Seyhan Belediye Meclis Üyesi olan Fatih Özgür Bey konuya itiraz edip ‘hayır meclise başkanlık edemezsiniz. Meclisi başkan vekili olarak benim idare etmem gerekir’ dedi ve isyan etti.

Abdullah Doğru hiç istifini bozmadan oturumu yönetti.

Rahmetli Fatih Özgür Bey ertesi gün konuyu İçişleri Bakanlığı’na götürdü. İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinden gelen yanıta göre ‘Belediye başkanının yerine vekâlet eden isim, meclis oturumlarına rastlıyor ise o vekâlet ettiği günler meclis oturumlarında da başkanlık yapabilir’ diyerek karar verdi.

Bu konuda alınmış karar da var, belediyelere gönderilmiş resmi yazı da.

Danıştay’ın almış olduğu karar da var aslında.

Meclise kimin başkanlık ettiği bu kadar önemli mi? Onu bilmiyorum ama dün oturum konusunda CHP’ye geçit vermeyen AK Parti’nin (Seyhan örneğini verdim yukarıda) bugün Büyükşehir’de CHP’ye tam aksi yönde itiraz etmesini anlamıyorum. Anlam veremiyorum…

Bence İsmet Yüksel’e itiraz edenlere küçük bir salık vermiş olayım.

Abdullah Doğru’ya ulaşıp konuyu sormuş olsalar İsmet Yüksel’e hiç itiraz etmezler. Benden uyarması…