Cam Tavanlarımız

6 Ağustos 2019 Salı 08:09

Cam Tavan Sendromu, genel olarak kadınların iş hayatında yükselememesinin görünmez nedenleri olarak kabul edilse de bu sendromun çıkış noktası aslında bilimsel bir deneye dayanır.

Bilim insanları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Bir kaçınıtoplayıp 30 cm. yüksekliğindeki cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğundan tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler.Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 cm’den fazla zıplayamamayı öğrenirler. Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci safhasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Bütün pireler eşit yükseklikte, 30 cm. zıplarlar. Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler.Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel varlığını sürdürmektedir.

Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini anlatır. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta onun cam tavanıdır.

Siz de kendi kendinize oluşturduğunuz zihinsel bariyerlerinizin yani cam tavanlarınızın ne kadar farkındasınız? Şöyle rutin bir gününüzü düşündüğünüzde kendinizle ilgili neleri olumsuz tanımlıyorsunuz?Bu tanımlamalar size kendinizi nasıl hissettiriyor? Ve daha önemlisi yaşamınızın akışını nasıl etkiliyor?

‘Bu saatten sonra terfi etsem ne olur ki?’

‘Sayılarla aram hiç iyi değil zaten, bu konuyu kesinlikle anlayamam!’

‘Zaten benimle görüşmek istemez, boş yere aramayayım.’

‘Bu yolu daha önce kimse denememiş, ben nasıl başarılı olabilirim ki?’

 Bu cümleler size tanıdık geliyor mu?

Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar. (David J. Schwartz)

Unutmayalım ki, cam kırılabilen bir malzemedir. Hadi gelin bayram tatili öncesi kendinize bir güzellik yapın ve cam tavanlarınızdan en az bir tanesini kırın ve hayallerinizi özgür bırakın.

 Sevgilerimle,