Şehmus Baysal

2017’nin turizm trendleri


Şehmus Baysal
20 Ocak 2017 Cuma 01:06

Global seyahat sektörü profesyonellerine teknoloji ve rezervasyon çözümleri sunan HotelsPro, turizm sektörünün 2017’de dünyada ve Türkiye’de turizm sektörünü etkileyebilecek gelişmeleri  sıraladı.

 

2017 yılında yurt içi seyahat pazarında sıkıntılar yaşanacak olmasına karşın yurt dışı pazarının gelişeceği öngörüldü. Araştırmaya göre, mobil teknolojilere yatırımın artacak, kişileştirilen paket turlar ise öne çıkacak.

 

Bizim için yani Türk turizmi için önemli olan konuları ele alacağız.  Gelir düzeyinin artmasına paralel olarak Türklerin yurt dışı seyahat harcamaları artmaya devam edecek. 2023’e kadar Türkiye’deki yurtdışı seyahat harcamalarının her yıl %5’in üzerinde bir oranda artması bekleniyor.

Yurt dışı seyahat harcamalarının artması beklenirken, yurtiçi turizmin bu yıl içinde zorlanacakmış.  Bulunduğumuz coğrafi bölgede artan terör tehdidi nedeniyle 2016’yı zor geçiren  yurt içi turizmindeki,  bu etki 2017 yılında da devam edecek öngörüsü var.

 

Benim bundan anladığım, vatandaşlarımız tatil için yurt içinden daha çok yurt dışına gidecek. İşte buna katılmak mümkün değil, benim tahminim tam tersi olacak gibi. Yurt dışından çok, yurt içi turizm daha çok gelişecek gibi. Temennimiz bir de yurt dışından yabancı turistlerin ülkemize gelmesi. Bunun için de zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerekli tanıtım çalışmaları başlatılmış durumda. Artık sezonun açılması bekleniyor. HotelsPro’nun dünya turizm sektörü öngörüleri ise  şöyle:

 

Son yıllarda turizm sektörünün parlayan destinasyonu olan Asya Pasifik Bölgesi gelişimini 2017 yılında da sürdürecek. Yükselen gayrisafi milli hasılası, istihdam ve tüketim oranlarıyla Çin, 2017 itibariyle en büyük seyahat pazarı olarak konumlanacak. Rusya, Brezilya, Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerin de seyahat harcamaları artacak.

 

Son yıllarda artış kaydeden helal seyahat 2017 yılında gelişme gösterecek. Helal seyahat sektörünün 2020 yılında 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişmesi öngörülüyor.

Dünyada yeni teknolojilerin ve iş modellerinin etkisiyle seyahat ürün satışları artacak. 2020 yılında seyahat ürün satışlarının 2.5 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de online ve mobil teknolojiler yaygınlaşmaya devam edecek. Turizm alanında faaliyet gösteren şirketlerin mobil teknolojilere yönelik harcamaları artacak.

Doğu ve Batı arasında artan ticaret bağlantıları küresel iş seyahatlerinde artış sağlayacak. Bu seyahatlerdeki en büyük artış ise Asya olacak.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık