ÇGC
Özcan Aladağ

ADANA YARGI-MEDYA BULUŞMASI


Özcan Aladağ
5 Ekim 2018 Cuma 11:07

Medya sektörünün yapısı ve işleyişi, medya ile yargı ilişkilerinin masaya yatırıldığı ve ikincisi düzenlenen Yargı-Medya Buluşması dün Adana’da gerçekleşti.

Bölgedeki gazeteciler ile adli teşkilattaki yargı görevlilerinin buluştuğu toplantıda karşılıklı beklentiler ortaya konuldu. İşleyiş hakkında bilgiler sunuldu. Yargının medyadan beklentileri, medyanın da yargıdan beklentileri masaya yatırıldı.

Mazeretim nedeniyle uzun süre kalarak tartışma bölümünü izleme şansım olmadı. Hastamın olması nedeniyle soru cevap bölümüne geçilmeden önce toplantıdan ayrılmak durumunda kaldım.

Şayet tartışma bölümüne kalmış olsaydım bir soru yöneltecek ve o soruya yanıt arayacaktım. Belki de benim bu sorumu meslektaşlarım yöneltmiş olabilirler. Onu da bilmiyorum doğrusu.

Bu vesile ile konu yargı ile medyadan açılıp böylesine bir etkinliği dile getirince sormak istediğim soruyu, daha doğrusu tespitimi ortaya koyarak sonrasında da sorumu sormak istiyorum.

Belki de bu vesile ile bakanlık yetkilileri bu sorumuzdan sonra konu hakkında hassasiyet gösterirler.

Son dönemlerde açılan soruşturmaların neticeleri hakkında ayrıntılı bilgi kamuoyuna verilmiyor. Örneğin A TV’de yayınlanan Esra Erol’un programında Meydan Çocuk Doğum Evi’ndeki bebek olayı…

Bu konu günlerce Türkiye gündemini işgal etti. Adana’nın ismi kötü anıldı.

Sayın Vali Bey bir açıklama yaparak konuyla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

Soruşturmaların neticesi hakkında kamuoyu aydınlatılmadı. Adli soruşturma da aydınlatılmadı, idari soruşturma.

Konu adete rafa kaldırılmış gibi kamuoyu önünde algılanıyor. Diyeceğim odur ki, kamuoyunu ve şehri ilgilendiren bu gibi konularda gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Bunu bir eksiklik olarak görüyorum.

İkinci önemli konu ise basınla ilgili yine…

Eskiden basın savcılarımız gazetelerde çıkan haberleri ihbar kabul ederek gerekli soruşturmayı başlatırlardı. Son dönemlerde yine gazete haberlerinden sonra başlatılan soruşturmaların sayısında azalma gözlemliyorum. Ortaya atılan iddiaların fazlaca irdelenmediği kanısındayım. Bu konunun sebebini de bilemiyorum ancak basında çıkan haberlerin ihbar kabul edilerek gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor.

Bu iki konuyu dile getirip yetkililerden bu konuda bilgi talep edecektim. Lakin bu fırsatı bulamadım.

Belki bu konuyu dile getirmemizden sonra bilgileniriz diye düşünüyorum. Medya ile  yargının uyumu demek, adaletin kısa zamanda tecellisi, hakkaniyetin ortaya konulması, işlerin kolaylaştırılması, kamuoyunun yanlış bilgilendirmeden korunması demektir.

Bu toplantı için emeği geçenlere de teşekkür edelim. Elinize sağlık…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık