Özcan Aladağ

ADİL OLMAK GEREKMEZ Mİ?


Özcan Aladağ
4 Mart 2017 Cumartesi 06:43

Hukuk devletinde yaşıyor isek hukuk herkes için adaleti gerektirir. Tarafsız olmayı, kanunların ilgili hükümlerinin herkes için eşit şekilde uygulanmasını emreden amir hükümlerin uygulanması gerekir.

Ne yazık ki ülkede ‘adama göre muamele’ yapıldığından her zeminde hukukun herkes için adalet getirmesini istemek zorunda kalıyoruz. Özellikle yerel yönetimlerden kaynaklanan adaletsizlikler de insanların birbirleriyle sorun yaşamasına neden oluyor. Belediyelerin hukukun amir hükümlerini herkes için eşit mesafede uygulamaması asıl sorun. Belediye meclislerin gündemlerine bir bakın isterseniz.

Yüzde 90 gündem maddesi imar ile ilgili. Konu imar olunca da ‘adaletsiz’ davranışlar haliyle ortaya çıkıyor! Çıkmasa iyi olur da… Meclis üyelerine olan yakınlık, idarenin torpilli kişileri, başkanın yakın ve etrafı ile iltimas sağladığı kişiler olunca konu, yasaların arkasından dolanıp bir şekilde ‘hülle’ yapılarak adaletsizlikler bal gibi insanlara gelip yapışıyor. Bu kentte imarla ilgili adaletsizliğin en çarpıcı örneklerini yaşadım. Adres bulup tebliğ yapmamak adına yanlış adreslere tebligatlar yapıldı bu kentte. Hormonlu binaları ‘babamın olsa yıkarım’ diyenlerin bugün düştükleri durumları görüyoruz. Dün bu kentte ‘insan merkezli’ diyerek yola çıkıp insanların oyu ile belediye başkanlığı yapanların adil olmayarak can yaktıklarını, iltimas geçtiklerini gördük ve yaşadık. Bu görme olayımız bundan sonra da devam edecek.

Çünkü yasaları uygulayanlar adil değil. Yoksa yasalarda sorun yok. Sorun insanlarda, idarecilerde. Durum böyle olunca da yapacak bir şey yok haliyle. Bu kentin adaletli imar düzenlemelerine ihtiyacı var. İmar düzenlemelerini yapar iken birilerinin rant elde etmesinin önüne geçilmeye ihtiyaç var. İhtiyaç var da uygulayacak kişiler var mı? Asıl sorun bu olsa gerekir. İyi haftalar olsun diyelim ve soluklanalım. Pazartesi günü buluşmak dileğiyle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık