Özcan Aladağ

Ak Parti’de kongre beklentisi


Özcan Aladağ
26 Nisan 2017 Çarşamba 08:41

Her şey eskisi gibi olmuyor bu ülkede. Dün ile bugün arasındaki zaman siyaset açısından çok önemli bir süreç. Beklenti içerisinde olanların siyasette gözleri ve kulağı Ankara’ya çevriliyor. Oradan gelecek olan bir işaret, alınan bir kararın Adana’ya yansımasını bekliyor bu beklenti içinde olan kişiler. Herkesin bir hesabı var. Hesap aslında koltuk adına yapılan bir hesap.

Makam da o kadar tatlı geliyor ki insanlara, yapıştıkları zaman bırakmak istemiyorlar. Siyaseti kendi yakınlarına ve ekibindeki insanlara kullanıp buradan gelecek menfaatleri paylaşmadan yükünü dolduranlar birer birer tarih olup yok oluyorlar. İşte Ak Parti’nin referandum sonrasındaki yapılanmasından medet umanlarda göbeklerini kaşımaya, iştahlarını yüksek tutmaya başladılar Adana’da.

Bundan haberiniz olsun istedim. Son iki yıldır mevcut Ak Parti teşkilatı hakkında olmadık ithamlarda bulunan ve bu ithamlar ile yıpratarak il teşkilatının görevinden alınacağı iddiasını Adana’ya yayan belirli siyaset simsarlarının beklentileri gerçekleşemeyince bu kez yönlerini Ankara’ya çevirip umutlarını ‘yapılacak olağanüstü kongreye’ çevirdiler. Olağanüstü kongre sonrasında beklentilerini yükselterek yapılanmada değişiklik olacağını ümit edenler, kendi cüruf ekiplerini harekete geçirerek fitne ve fesat mekanizmasını da beraberinde çalıştırmaya başladılar.

‘Gitti gidiyor com’ misali kendi isteklerini dillendiren bu cüruf takımının başarılı olacağına şahsen inanmıyorum. Adana’da Ak Parti’nin referandum çalışmasını eleştirip beklentileri yüksek tutarak Adana’nın genel yapısını bildikleri halde oy yüzdesinin düşüklüğünden söz eden ve yine Ak Parti içerinde siyaset yapan bu cüruf takımının son olarak iştahlarını kabartan siyasi kulis haberlerinin çok da gerçekleşeceğini tahmin etmiyorum. Ak Parti, olağanüstü kongre yapsa dahi o cüruf takımının beklediği değişiklik olmayacaktır Adana’da. Sizin anlayacağınız beklentileri yine boşa çıkacak. Kedinin ulaşamadığı ciğer misali…

Sayın Cumhurbaşkanının Adana mitingi sırasında söylediği ‘Adana seçim sonuçlarıyla yakından ilgileneceğim’ sözünü de dillerine tespih yapmış bu siyaset tellalları… Güya, Sayın Cumhurbaşkanı yakından ilgilenerek Adana seçimlerinden memnun değilmiş! Adana teşkilatında revizyon yapacakmış! Siyasette bu revizyon işlemi olmayacak, hiç gerçekleşmeyecek bir olay değil ki.

Bu bir bayrak yarışı. Elbette değişiklik olacak. Ancak şu da var ki teşkilatların çalışmasını kimse yabana atamaz. Kırıp dökmeden, incitmeden, toparlayıcı bir niteliğe sahip referandum çalışması üreten il ve ilçe teşkilatlarının altını oymak yerine, bu cüruf takımı eğer partilerini çok düşünüyor iseler biraz daha çalışarak başarı oranının yükselmesine yardımcı olsalardı daha iyi olurdu.

Hani dedik ya, adamların işi krizlerden beslenmek! Adamların işi birilerinin adamı olarak birilerini yok etmek, birilerine ayakyolu açmak! Adana’ya ait Ak Parti’nin özelinde gördüğüm odur ki, sayısı bir elin parmağını geçmeyen bu siyaset simsarları ne yazık ki partinin kapısının önünde nöbet bekliyorlar. Ellerinde siyah boyaları hazır bekliyorlar.

Kime çalacaklarını da bilemiyorlar. Bilinen bir diğer gerçekte partinin içindeki revizyonu yapacak kişiler herkesi Ankara’dan daha net görüp izliyorlar. Bilgi sahibi oluyorlar. Yani bu erken öten horozların sesini çok öncesinden duyuyorlar. Ak Parti Adana Teşkilatı’nın da böyle bir kaygısı yok aslında.

Aleyhteki tezviratları dillendirenleri adam yerine dahi koymuyorlar. Ve ‘meyve veren ağaç taşlanır’ diyerek gülüp geçiyorlar. Sizin anlayacağınız Ak Parti içerisindeki siyasi beklentiler buradan bakınca bir adet böyle gözüküyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık