Özcan Aladağ

AK PARTİ’NİN OYLARINDA SIKINTI VAR


Özcan Aladağ
12 Eylül 2019 Perşembe 08:17

Bu ifadeler bir durum tespiti aslında. Gördüklerimizi, duyduklarımızı ve yaşadıklarımızı aktarma adına ‘adını koyma adına’ yapılan bir yorum.

Elbette bu yoruma katılanda olur, katılmayanlarda…

AK Parti’nin oy deposu olan bir ilden bahsedeceğim bugün sizlere. Konya’dan…

Türkiye genelinde AK Parti’nin en fazla oy aldığı ildir Konya. Her dönemkinden daha da fazla bir destek görmüştür Konya’dan AK Parti. Son 31 Mart yerel seçimlerinde oy patlaması yaşanmıştır Konya’da AK Parti adına…

Önceki gün Konya’ya işim gereğince gitme ihtiyacı duydum. Tarım arazilerini işleten ailelerle de görüşmek durumunda kaldım. Üreticinin ne kadar zor durumda olduklarını ağızlarından dinleyince ‘sadece Adana çiftçisi zor durumda değilmiş’ diyerek bir yorumda bulunmak durumunda kaldım.

Çiftçi faize batmış durumda. Ektiği ürünün her tanesinde faizin sesi var. Tohumu borca almış. Gübreyi ‘HARMANA’ diyerek tedarik etmiş ve faiz ise çalışmış. Mazot parasının altından kalkamaz duruma gelmiş, kaçak mazotu nerede bulurum? Diyerek arayış içinde. Ürünü için kullandığı elektriğe yapılan zam karşısında teslim olmuş ve batağın içinde yüzüyor.

Tarla kiralayarak ekim yapan insanların açıklanan pancar fiyatlarının karşısında da tepkileri olumlu değil. Devlet, ne ister ise onu getirip diretiyor anlayışı hâkim Konya çiftçisinde.

AK Parti iktidarının tarım politikasını beğenen üretici görmedim. Toprak Mahsulleri Ofisi bölgesinde alım yapan tüccarlar ile de görüştüm. Onlarda çiftçiden tahsil edemedikleri batak anlamına gelen alacakları ile kendilerinin de adeta iflas noktasına geldiğini söyler durumdalar.

Bu dönem kadar kötü görmedim Konya’yı ve Konyalı üreticiyi.

Yerel siyasetçileri de artık Konyalı isim vererek eleştirir noktaya gelmişler. Neden milletvekili yapıldığı, neden belediye başkan ve meclis üyesi adayı olarak listelere konulduğunu düşündükleri kişileri isim isim vererek eleştiriyor Konyalı.

Ahmet Davutoğlu konusunda da AK Parti’nin yanlışlıklar içinde olduğundan dem vuruyor. Cumhurbaşkanının son Konya açılışlarını da örnekler vererek ‘AK Parti’de bir kopma, eriyiş söz konusu’ cinsinden örnekler ile alttan alta bir kaynama noktasına gelmiş Konya.

Diyeceğim odur ki, AK Parti’nin yeniden yapılanmasını tez elden yaparak mevcut bakanlarında değişikliklerini dikkate alarak kendini revize etmesinin vakti gelmiş. Vakit geçmeden de yöneticilerin elini çabuk tutmaları gerekiyor. AK Parti’nin oy deposu olan Konya’daki görüntü eğer tüm Türkiye’ye yayılır ise bunun önlemini almak zor gözüküyor.

Netice olarak üreticinin faiz batağının içinden çıkması adına da önlem alınması gerekiyor. İş işten geçmeden…

Allah üreticilerimizin yanında olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık