Şehmus Baysal

ALLAH AKIL VERSİN


Şehmus Baysal
14 Aralık 2019 Cumartesi 08:30

Dünyanın bin bir türlü derdi var iken neler yaşanıyor diye etrafınıza bakar iseniz benim söylediğim gibi “Allah akıl versin” demek durumunda kalırsınız bazı gelişmeler için…

İtalyan Sanatçı Maurizio Cattelan’ın muzu duvara bantlayarak başlattığı sanatsal çalışma(!) tüm Dünyayı etkisi altına aldı.

Düşünebiliyor musunuz? Bir kişi çıkıyor. Bir adet muzu duvara bant ile yapıştırıp bunu satışa çıkarıyor. 120 bin dolara da muzu satıyor.

Bunu da alan var Dünyada!

İtalyanlar bunu yaparlar da bizimkiler boş durur mu?

Durmadılar elbette.

Adıyaman’da ki çiğ köfteci Sait Önder’de bu sanat akımına katıldı.

İtalyan sanatçının muzu koli bandıyla duvara yapıştırmasıyla başlayan bu akım, dünyanın çeşitli ülkelerinin yanında Türkiye’nin çeşitli illerinde de bu yönde sanatsal çalışmalar gerçekleştirildi.
Kayseri’de pastırma, Trabzon’da hamsi kullanılırken Adıyaman’da da çiğ köfte kullanıldı.

Sait Önder, yoğurduğu çiğ köfteyi duvar yerine cama bantladı. “Acısı yeter” sloganıyla “Lülük” ismini verdiği çiğ köfteyi cama yapıştıran Sait Önder, iyi yoğrulan çiğ köftenin kendiliğinden tavana, duvara yapışarak aylarca öyle kaldığını dile getirerek, “İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın dünya gündemine gelmek için muzu duvara yapıştırıp sanata katkıda bulundu. Bizde çiğ köftesi ile meşhur Adıyaman’a katkıda bulunmak için sanat eseri yaptık. Aslında bizim çiğ köftemiz kendisi yapışır. Ama bizde sanata katkı sunmak için bantla yapıştırdık. Bizim çiğ köftemiz zaten yoğurularak mükemmel bir sanat yapılıyor. Tavana, duvara yapışır ve aylarda yapıştığı yerde kalır” dedi.

Banta da gerek yok aslında!

Bizim çiğ köftemiz, pastırmamız, hamsimiz 120 bin dolara satılmadı ama anında yanıt veren Türk insanının aklı ile yine ön plana çıktık.

Her türlü mucitlik vardır bizde…

Ne diyelim, sanatçı olunca işin rengi başka oluyor. O vakit akıl almayacak bir davranış dahi para ediyor para!

Bol kazançlı günler diliyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık