Özcan Aladağ

ASKİ'NİN ADALETİ YOK


Özcan Aladağ
10 Mart 2017 Cuma 06:24

Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ASKİ’nin bütçesi devasa bir bütçedir. Yeri gelir bu bütçeden Büyükşehir Belediyesi’ne ve diğer yan kuruluşlara borç para aktarımında dahi bulunur.

ASKİ’nin yönetiliş tarzı sürekli eleştiri kaynağıdır. Yönetim elbette kurumun başındaki kişilere göre şekillendiğinden asıl eleştirilen kurumun kendisi değil, kurumu yönetenlerdir. Yani kişilerdir. Ben de bugün ASKİ’nin yöneticilerinden yani kurumu yöneten yöneticilerden biraz dem vurup duyulan rahatsızlığı dile getireceğim. ASKİ’nin basın ile olan ilişkilerini düzenleyen arkadaşlarımızın meslektaş olarak bu görevi yapan isimlerden kaynaklanmayan, kurum amiri ve müdürü konumunda olup dışarıyla ilişkisi olan siyasi kimlik sahibi yöneticilerin duruşlarından kaynaklanan rahatsızlıktan bahsedeceğim bugün sizlere.

ASKİ, çalışmalarının tanıtımı amacıyla kurum olarak ‘tanıtım sayfası’ hazırlayarak bu yöntem ile abonelerine ulaşmaya, onları bilgilendirmeye çalışır. Hazırlanan çalışmalar da gazetelerde, yerel televizyonlarda ve radyolarda haber, spot başlığı, görüntülü tanıtım olarak yer alır. Bu bir tanıtım yöntemidir. ASKİ’de bu tanıtım yöntemini uzun bir zamandır kullanır, kullanmaya çalışır. İşte bunu gerçekleştirir iken sanki bir sihirli el varmış gibi kurumun içerisinden veya dışarısından bir yönlendirme ile belirli kişi ve kurumlar koruma, kollama altına alınmış durumda. Bunu bir ayrıcalık olarak görüp ASKİ’den gelecek tanıtım ilanlarına gözlerini diken arkadaşların da bir türlü doymak bilmeyen davranışlarıyla konu artık bardağı taşırma noktasına kadar gelip dayanmıştır. Ellerinde fatura, ASKİ’nin koridorlarından çıkmayan insanların sayısının 3 veya 5’i geçmediğini de biliyoruz. Bunun da artık kurumu, onu yöneten yöneticilerini kamuoyunun önünde tartışılır hale getirdiğini de…

ASKİ Genel Müdürü olan Sayın Hüseyin Oprukçu Bey, belediye başkanlığından gelmiş, Adana’yı da fazlaca bilmeyen, tanımayan bir siyasetçi. Hal böyle olunca Sayın Hüseyin Oprukçu’ya ve onun alt kademesinde görev yapan, bu ayrıcalıklı kişilere tanıtım sayfaları, televizyon ilanları ve radyo ilanları hazırlayarak veren yöneticilerin sözlerine itibar etmek durumunda. Adana’yı ve Adana siyasetini yakından tanımaya başlayan Sayın Oprukçu’da bilir ki ‘hakkaniyet ve adaletin olmadığı yerde huzur olmaz’ ASKİ’nin de hakkaniyet sınırını aşarak birilerini beslemeye yönelik noktaya varan bu ilan dağıtımındaki adaletsizliğin önüne geçmesi adına Sayın Hüseyin Oprukçu’nun bu konuya acilen el atması gerekiyor.

Yoksa…

İnanın bu iş kabak tadı vermeye başladı. Son 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaşanan adaletsizliği de sanırım Hüseyin Oprukçu Bey görmüş ve yaşamıştır. Eğer haberdar değil ise ‘nedir bu konu?’ diye bir soru yöneltmiş olsa, Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazetelere, RTÜK aracılığıyla da yerel televizyonlara, yaygın televizyonlara nasıl bir ilan kaynağının aktarımının yapıldığını bir şekilde öğrenir ise sanırım bizim sözlerimizin temel dayanağının ne olduğunu görür, öğrenir diye düşünüyorum.

Duyulan rahatsızlık ferdi olarak bizim şahsımızın duyduğu bir rahatsızlık değil elbette. Biz kendi adımıza kendi düşüncemizin sözcüsü olmak durumundayız. ASKİ’nin kaynaklarını iyi kullanma adına var olan yanlışlığın bir adet önüne geçilmesi gerekir diye düşündük ve uyarımızı bu anlamda yapmak istedik.

Herkese hayırlı işler ve bol kazançlar diliyoruz. İnşallah adalet herkes için, her kurum içindir. Bunu da görmek ve yaşamak isteriz. Sayın Hüseyin Oprukçu’nun da başarılı çalışmalara imza atmasını canı gönülden temenni ederiz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık