ÖMER ALPDOĞAN

Atatürk'ün tarih kitabı


ÖMER ALPDOĞAN
5 Mayıs 2017 Cuma 10:19

Günümüzde herkesin kafasında kendine ait bir Atatürk portresi var.. Atatürk'ün fikirleri ile uzaktan yakından ilgisi olmayan düşüncelerin sahipleri bile, kendi fikirlerini Atatürk'ün fikirleri zannediyorlar.. Yani, herkresin Atatürk'ü farklı..

Oysa, büyük önderimiz, Türk'ün son Başbuğu Mustafa Kamal Atatürk, bir tahe.. Fikirleri, görüşleri, craatları ileapaçık, hiç bir yoruma ihtiyaç duymadan yaşıyor.. Atatürk, kendi ifadesiyle doğrudan doğruya Türk Milliyetçisiydi.. Sosyalis, sosyal demokrat falan değildi..

Askerlik dönemi dahil, tüm hayatında rehberi "Bozkurt" idi.. Çıkardığı derginin adı Bozkurt'tu.. Oluşturduğu kurumların ya adı, ya amblemi "Bozkurt" idi.. Bugünkü hükümetin hisselelerini Hollanda'ya sattığı Petrol Ofisi'nin dilinden üç parça ateş çıkan Bozkurt logosunu bizzat Atatürk çizmişti..

Türk parasının üserine kendi resmini değil, Bozkurt'u koymuştu.. MTTB'nin amblemini Bozkurt yaptırmıştı.. Başta Ankara'daki Ulus Anıtı olmak üzere, yurdun değişik yerlerinde Bozukrtlu anıtlar yaptırtmıştı.. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Güneş Dil Teorisi, Atatürk'ün Türkçülüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor.. Atatürk'ün Türkçülüğü ile ilgili bir örnek de, hazırlattığı tarih kitaplarıdır..

1931 yılında, liseli gençler için hazırlattığı Tarih kitabının ilk cildinde 40'lı sayfalarında Göktürk abecesi, bugünkü okunuşları, yazım şekilleri anlatılarak, Türk gençlerinin kendi öz abecesini öğrenmeleri sağlanmıştı.. 45'inci sayfanın altında ise önce Göktürk abecesi ile, altında bugünkü abeceyle "Tanrı Türk Yaşatsın" yazısı yer almıştı... Büyük Türkçü Atamızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.. Mekanı Tanrıdağı; Oğuz kağan, Attila, Bilge Kağan, Kültiğin, Cengiz Kağan, Hülagu Kağan'ın yanı olsun!…

*

Yusuf Baş'a haksızlık yapmışız

Dün bu sütunlarda, MHP adana il Başkanı Yusuf Baş'ın 3 mayıs Türkçülük Günü ile ilgili haber bülteninde "Milliyetçiler Günü" tanımını kullanmasını eleştirmiştim..

Daha doğrusu sitem etmiştim.. Meğer biraz haksızlık yapmışım.. Sosyal medyadaki paylaşımını görünce anladım bu durumu.. Yusuf Baş, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Türkçülük Gününü, 33 Mayıs TÜRKÇÜLÜK Günü Kutlu olsun… Ne Mutlu Türküm Diyene" şeklinde Türk Bayraklı bir görselle kutlamış..

Haber bülteninde neden "Türkçülük Günü" yerine "Milliyetçilik Günü" tanımını kullanmamasının nedenini bilemiyorum.. Elbette, kendine göre bir gerekçesi vardır.. Ama. benim bir özür borcum var sayın Yusuf Baş'a.. Kendisinden özür dilerken, sosyal medyadaki Türkçülük Günü kutlamasından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum…

*

Kızılelma'ya 'Hayırlı olsun'

ziyaretleri MHP Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma, geçtiğimiz günlerde yapılan kongrede, rakibini adeta ezerek ilçe başkanığı için gaven tazelemişti.. Atamayla geldiği başkanlıkta artık seçilmiş başkan olarak oturuyor… Mustafa Kızılelma'ya, seçimden sonra başlayan hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.. Kızılelma'nın son ziyaretçileri arasında, Sarıçam Belediyesi çalışanları da vardı.. Belediyenin bir grup kadın çalışan, ilçe binasına gelerek Mustafa Kızılelma'ya çiçek vererek, başarılarla dolu bir dönem dileğinde bulundular…

*

Enflasyon roket gibi

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı.. Hem TÜFE, hem Yİ-ÜFE geçen aya göre artmış.. Aslında Ocak ayından bu yana enflasyon roket gibi yükseliyor.. Siyasi iktidarın, enflasyon hesaplamasını değiştirmesi, halkın kullandığı ürünleri sepetten çıkarması bile, eflasyondaki yükselişi saklayamadı..

Mızrak kılıfa sığmayınca, enflasyonun füze hızıyla yükseldiğini kamuoyuna açıklamak zorunda kaldılar.. Devletin resmi kurumu AA, devletin diğer kurumlarının açıkladığı enflasyon verilerini halka iletme görevini üstlendi.. Bu füze durumu bile, o kadar düşük gösterme girişiminden sonraki, "oynanmış" hali.. Asıl enflasyonun yükselişinin 90 dercelik bir açıyla olduğunu çarşı pazardaki fiyatlardan zaten görüyoruz..

Domatesin Adana gibi yerde 10 liraya çıktığı bir ülkede enflasyonun artış ivmesinin 45 derecelik bir açıdan seyretmesi pek mümkün değil.. Yapılan, dik açıyı, sepet oyunlarıyla birazcık daha açı küçülterek açıklamak… Bu arada, Mayıs ayı enflasyonunu merakla bekliyorum.. 16 Nisan öncesinde söylendiği gibi her derda deva olan "evet", enflasyon rakamlarını sıfırlayabilecek mi? Yoksa, 90 derecelik yükselme açısı 180 dereceye mi ulaşacak?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık