ÖMER ALPDOĞAN

ATSIZ'IN KİTABI ÇOK YAKIŞIRDI


ÖMER ALPDOĞAN
1 Nisan 2017 Cumartesi 08:40

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Büyükşehir ve Valiliğin ortaklaşa düzenlediği "Adana okuyor" etkinliğinde öğrencilerle, gençlerle birlikte kitap okumuş.. Sanırım okuduğu kitapla birlikte bir de poz vermiş..

Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosunun servis ettiği fotoğrafta Başkan Sözlü'nün elinde Türk Edebiyatının önemli adlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bir kitabı var.. Dediğim gibi, Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk Edebiyatının kilometre taşlarından birisi.. Mesela ben de, onun "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"nü çok severim.. Huzur, Beş Şehir, Sahnenin Dışındakiler diğer önemli yapıtları..

Oğuz Atay, eniss batur gibi yazarları etkisi altına almışsa da, anlaşılmaz bir nedenle dindar kesimin tekelinde kaldığı için hak ettiği değeri bulamamış düşünce ve edebiyat adamıydı.. Doğrusu ben, Sayın Hüseyin Sözlü'nün elinde Ahmet Handi Tanpınar'ın değil başka bazı yazarların kitaplarınından birinin olmasını isterdim.. Örneğin, Türk Milliyetçiliğinin ideolojik önderlerinden Atsız'ın..

Türk Edebiyatında ayrı bir yeri olan Emine Işınsu'nun.. Halide Nusret Zorlutuna'nın.. Adana'nın Bayrak Şairi Arif Nihat Asya'nın.. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerini yazan büyük Türkçü Yusuf Akçura'nın… Sözlü'nün eline daha çok yakışırdı.. Özellikle, Bir Yolların Sonu,Ruh Adam, Deli Kurt'u Sözlü eline alıp; okusaydı, giderek okuma alışkanlığını yitiren ülkücülere de örnek olurdu.. Büyük bir fırsat kaçtı….

*

Ak Gençlik Yeşiltaş'ı çok seviyor

Önceki akşam, AK Parti Seyhan İlçe Teşkilatının Nezihe Yalvaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama Oteli'nde yapılan İlçe Danışma Toplantısını biraz izledim.. İlçe başkanı abdurrahman Yeşiltaş ile partili gençlerin muthiş uyum sağladıklarını gözlemledim.. "Ak Gençler", Yeşiltaş'ı çok seviyorlar.. Bu sevginin kaynağı Yeşiltaş'ın da genç bir siyasetçi olması mı bilmiyorum..

Yeşiltaş'ın her sözü gençleri çok heyecanlandırıyor.. AK Parti Seyhan'dan 2200 etkinlik AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş'ın İlçe danışma Meclisi4ndeki konuşmasında referandum ile ilgili neden "EVET" denmesi gerektiği bilgilerinin yanında teşkilat çalışmalarıc açısından da önemli bilgiler vardı.. Yeşiltaş, Seyhan İlçe Teşkilatı olarak bütün bölge başkanları dahilinde 2 bin 200 etkinlik gerçekleştirdikerini açıkladı.. Seyhan'da girmedik mahalle bırakmadıklarını söyledi..

2 bin 200 rakamı, bir siyasi parti teşkilatı için çok büyük bir rakam.. Her parti teşkilatı bırakın bir sayıyı, bunun yarısına bile ulaşamaz.. Bu kadar yoğun çalışabilmesi için o teşkilatın çok dinamik olması gerekir.. AK Parti Seyhan İlçe Teşkilatı bu dinamizme, genç Başkan Abdurraühman Yeşiltaş ile ulaşmış..

Bu tempo, referanduma kadar 2 bin 200 rakamını ikiye katlanmasını sağlayacak bir tempo... yıllar yılı dergah yayınları tarafından yayımlanmış olmak nedeniyle (midir), ve yetmişli yılların sırf adı- sanı, yaşadığı dönem vs. gibi kıstasları görebilen at gözlüklü, aydınlanamayasıca aydınlarınca itelenmiş, ötelenmiş, hep dindar* kesimin tekelinde kalmış; bırakınız düşünce adamı sayılmayı, türkiye'de salt bir romancı olarak bile son derece geç keşfedilmiş bir yazardır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık