Özcan Aladağ

AVUKATLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE


Özcan Aladağ
15 Ağustos 2016 Pazartesi 14:41

Adana’da adım başında bir avukatlık bürosu görüyorsunuzdur. Nerede ise avukatların sayısı önceki yıllara göre ikiye katlandı.

Avukatların sayısının bu kadar fazla artışında özel üniversitelerin büyük etkisi oldu.
Paralı okullarda okuyanlar aldıkları avukatlık diplomaları ile meslek hayatlarına atıldılar. Elbette Anayasal bir hakları okumak ve öğretim görmek…

 Diploma almak en doğal hakları…
Ancak bu kadar sayının da artması ileride yeni tehlikelerin oluşmasına neden olacak.
En büyük tehlike de işsiz avukatların sayısının artacak olması…

Adana’daki avukat arkadaşlarla görüşüyorum bu konuyu, onlar da ciddi anlamda rahatsızlar sayının artmış olmasından.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş bu konuyla ilgili bir soru önergesi hazırladı.

Barış Yarkadaş ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde 60 binin üzerinde öğrencinin gelecek 5 yılda hukuk fakültelerinden mezun olacağı belirtildi.

Bu rakamın önümüzdeki 5 yılda avukat sayısını yüzde 60’ın üzerinde artacağı ifade edilen önergede şu hususlara yer verildi:


‘Ülkemizde ihtiyacın üzerinde hukuk fakültesi bulunmasına rağmen halen daha yenileri kurulmaktadır. Akademik kadrodan yoksun fakülteler kabul edilebilir standartların altında eğitim vermektedir. Hukuk eğitiminin niteliğini artırmak amacıyla fakültelerin öğrenci kontenjanı ve akademik kadrolarında mutlak suretle önlemler alınmalıdır.

Avukatlık Kanunu ve ilgili mevzuatın günümüz şartlarına uyarlanması; hukuk fakültesi sayısı, eğitimin niteliği ve avukatlığa kabul şartlarının düzenlenmesi; mesleğe yeni başlayan avukatların vergi muafiyeti veya indirimi gibi konularda desteklenmesi; Avukatların iş alanlarının genişletilmesi ve avukatların en az hâkim ve savcılar kadar güvence altında özgür bir hukuk çalışması içinde bulunması için gerekli önlemlerin alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu noktada Türkiye Barolar Birliği ve diğer meslek örgütlerinin uyarıları ivedilikle dikkate alınmalıdır. Giderek artan hukuk fakülteleri ve ilerleyen yıllarda büyük oranda artacağı ifade edilen işsiz avukat sayısının tespiti ile hukuk fakültesi öğrencileri, stajyer avukatlar ve serbest avukatların yaşadıkları sorunların çözüm yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz’

Ortada bir durum tespiti var. Aslında bu gerçeği hükümette görüyor, YÖK’te görüp biliyor.

Nedendir bilinmez ama bu kadar avukat sayısının artmasına bir şekilde izin veriliyor.
Özel üniversitelerden yetişen avukatların da ne kadar meslek hayatlarında başarılı oldukları tartışmanın başka bir boyutu olarak karşımızda duruyor.

FETÖCÜLERİN darbe girişiminden sonra sayısı oldukça fazla olan adli yargı personellerinin açığa alınıp meslekten ihraç edilmelerinden sonra doğan hakim ve savcı açıkları belki bu avukatlar sayesinde doldurulabilir.

Sözün özü, mantar gibi büyüyen avukat sayısının önümüzdeki günlerde işsiz avukatlar ordusunun oluşmasına zemin hazırlıyor.

Tehlike kapıda yani…
Biz de bu konuya dikkat çekelim istedik.
Adana’da özellikle trafik kazaları, sigortacılık gibi konularda avcılık yapan avukatların varlıklarını da görünce inanın hayretleri içine düşmüyor değilim!

Adana Barosu’nun bu anlamda görüşünü de inanın merak ediyorum. Ve görüşlerini de beklediğimizi buradan belirtmiş olalım.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık