FATMA GÜNEY LAÇİN

Bakış Açımızı Genişletebilmek


FATMA GÜNEY LAÇİN
4 Şubat 2020 Salı 09:23

Hani bazen hepimizde olur ya; her şeyin ters gittiğini düşündüğümüz zamanlar vardır, çözümsüz kaldığımıza inandığımız anlar. Sanki her şeyin sonuna gelmiş gibi hisseder insan. Aslında küçücük bir adım atsak geriye ya da ileriye doğru; ya da kafamızı diğer tarafa çevirebilsek biraz; farklı bir bakış açısıyla bakabileceğizdir duruma.

İşte tam da bu nedenle bir koç olarak en çok şu soruyu sorarım: Başka?

Ve sessizce karşımdaki kişinin sınırsız olasılıklar dünyasına yolculuğunu gözlemlerim. Ve cevaplar gelmeye başladıkça ‘daha başka’ diyerek yolculuğuna devam etmesini sağlarım.

‘Aslında yaşamımızın her anında, farkına vardığımızdan daha fazla olasılığımız vardır’ der Thich Nhat Hanh.

Günlük rutinlerimizin daha doğrusu konfor alanlarımızın hemen dışında, açılmamış kapıların arkasında keşfedilmeyi bekleyen muhteşem olasılıklar mevcuttur. Olayların veya duyguların içerisinde boğulmadan, çizginin biraz dışına çıkıp mesafe koyabilirsek olaylarla aramıza, bakış açımız genişler ve resmin bütününü daha net görerek etrafımızı çevreleyen olasılıklar kümesini fark edebiliriz aslında.

Peki, nasıl genişleteceğiz bakış açımızı?

İlk adım tepkilerimizin altında yatan davranış kalıplarımızın farkına varmaktan geçer. Hepimiz inançlarımız, düşüncelerimiz, tecrübelerimiz ve geçmiş seçimlerimiz ile farklı davranış kalıpları oluşturur ve dünyaya bu kalıplar çerçevesinden bakarız. İşte bu kalıpları fark etmeyi başardığımızda, olaylara ve insanlara yüklediğimiz anlamları sorgular ve farklı bir açıdan bakıldığında anlamın tamamen değiştiğini görebiliriz. Böylelikle zihnimizi baskıdan kurtararak daha özgür bir şekilde alternatifler üretmesine yardımcı oluruz.

İkinci adım ise pozitif düşünme becerimizi geliştirmektir. Yani olayların sadece kötü taraflarını düşünmek yerine, gerçeği olduğu gibi görmeye çalışmak ve olumsuz olan durumların yerine ‘ne olmasını istediğimize yani olumluya odaklanmaktır. Bu alışkanlığı kazanmak için olumluluk egzersizi yapabilirsiniz. Her gün o gün için müteşekkir olduğunuz üç şeyi yazmaya başladığınızda kısa zamanda zihninizin olumlu şeyleri aradığını fark edeceksiniz.

Yaşamın güzelliklerine açık olmak ve anın tadını çıkarmak her zaman kolay olmayabiliyor; bununla birlikte Oprah Winfrey’in de belirttiği gibi “Tüm zamanların en büyük keşfi insanın tutumunu değiştirerek geleceğini değiştirebilmesidir.”

Bakış açınızı değiştirdiğinizde baktığınız şeyin de değiştiğini her zaman hatırlamanız dileğiyle.

Sevgiler


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık