Özcan Aladağ

Başımızın üzerinde yeriniz var


Özcan Aladağ
1 Haziran 2016 Çarşamba 17:24

Azerbaycan’ın tarihi ve turistik yerlerini görmek için Bakü’den çağrı sesleri yükseldi:

Başımızın üzerinde yeriniz var.

Dün bu sütunlardan Azerbaycan’dan Türklere yönelik bir çağrıdan bahsedip Azerbaycan’daki etkinlikten söz etmiştik. Bu çağrı önemsenmesi gereken bir çağrıydı. Uluslar arası SKAL Dernekleri Federasyonu’nun Azerbaycan Temsilcisi Ahmet Can Yeşildağ’ın SKAL adına organize ettiği ‘Türkiyeli gardaşlarımızı Azarbaycan’a bekliyoruz’ etkinliğinde Azerbaycan tanıtılarak Türk yurttaşlarına ‘kapımız ve gönlümüz açık’ çağrısı yapıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin bulunduğu alanda yazılı olan ve Atatürk’e ait olan ‘Azerbaycan’ın kaderi bizim kaderimizdir, sevinci bizim sevincimizdir’ veciz sözünden sonra çağrılarını yenileyen Azerbaycan’daki Türk dostları, gazetecilere ülkenin tarihi ve turistik yerlerini gezdirdiler.

 Ahmet Can Yeşildağ’ın ‘Cuma günü başlayan ve Pazar günü sona eren 299 euroluk paket programının’ bir fırsat olduğunu öncelikle belirtmiş olalım. Millenium Turizm’den Ruslan Guliyev ile Karadağ’ın Azerbaycan Başkonsolosu Vugar Aliyev’de bu çağrıya destek veren isimler.

Azerbaycan’ın Bakü Müsteşarı Meral Barlas ile görüşme fırsatı bulduk.  Skal Bakü Başkanı Ahmet Can Yeşildağ ile birlikte Türkiye’rin Bakü Büyükelçiliği Müsteşarı Meral Barlas, İkinci Sekreter Oğuzhan Albayrak ve Basın Müşaviri Hamit Karadeniz’e, Türkiye’den gelen turizm yazarları olarak nezaket ziyareti yaptık.

Azerbaycan Türk Büyükelçiliği Müsteşarı Meral Barlas, Azerbaycan’ın Türkiye olduğunu belirterek, Türk insanının bu ülkede rahatça gezerek görebileceğini ve aynı kültürü paylaştığı özelikler bulunduğunu belirterek Türkiye, Azerbaycan ile ilişkilerinin çok mükemmel bir şekilde yürüdüğünü belirtti. İki ülkenin birbirine olan yakınlığının giderek geliştiğini belirten Müsteşar Barlas, “Her Türk başta Bakü olmak üzere Azerbaycan’ı görmeli ve buranın insanları ile birlikte olmanın tadını almalıdır. Bu şekilde iki ülkenin insanları birbirlerini daha iyi tanırlar ” dedi.
Azerbaycanlı Millenium Turizm Genel Müdürü Ruslan Guliyev şunları anlattı: “Montekarlo ve Singapur’dan sonra Bakü dünyada şehir içinde yapılan 3’cü Formula yarışı olacak. Azerbaycan turizmine büyük katkı yapacak bir etkinlik olacak. Yapılan etkinliklerle Azerbaycan’a gelen turist sayısı kısa sürede 500 binden 2 milyona çıktı. En çok İran ve Rusya’dan gelen oluyor. Son dönemde Avrupalı turist salısında artış görüldü. Aslında Rus turistin tercihi aradığını bulduğu Türkiye’dir. Ancak son olaylar nedeniyle nefes almak için yer arıyor ve Azerbaycan’a geliyor. Azerbaycan 11 iklimin yaşandığı bir ülkedir. Gebele, Kuba, Gence ve kış aylarında Turan Dağı ile Şah Dağı tercih ediliyor. Turizm Azerbaycan gelirinin yüzde 4’ünü oluşturmaktadır. Önceleri 15 otel vardı. 2005 ile 2015 arası 250 otel açıldı. 10 yılda turizmde büyük gelişmeler oldu. Bunda Türkiye’den turistik tesislerin başına gelen Türk turizm yöneticilerinin payı büyüktür. İşbirliği sonucu turizmde eğitim çalışmaları başlatıldı. Azerbaycan’da 20 çeşit halk vardır. Her ailenin Rusya’da çalışan bir gerdi vardır. Azerbaycan’ın 9 milyon nüfusu vardır, ayrıca Rusya’da 2 milyon Azeri vardır.”
Türk Hava Yolları’nın Antalya’da düzenlediği Golf Turnuvası için elemeler düzenleyen Bakü THY Genel Müdürü Seyfullah İlyas Bakü Dreamland Cuontry & Life Golf Kulübü’nde büyük bir etkinlik düzenledi. Yaklaşık 70 yarışmacının katıldığı turnuva finallerini kazanların THY’nin Antalya turnuvasına katılacağını söyleyen Seyfullah İlyas “Spor destekli tanıtımları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. Dreamland Country & Life Grup Operasyon Müdürü Bahadır Yeltekin ise THY’nin etkinliğine destek verdiklerini belirerek Bakü’ye 18 delikli ve 11 ay golf oynama imkânı olan bir tesis kazandırdıklarını belirterek “Bakü’de birçok ayrıcalıklı tesise imza attık” dedi. 

Bakü’de Türk mutfağından örnekler sunan Namlı Kebap isimli bir işletme var. Kemal Özerol’un işlettiği bu mekânda et üzerine her türlü kebap ve diğer yemekler hazırlanarak insanların beğenisine sunuluyor. Leziz ve gayet de ucuz olan bu kebaplardan tatma imkânı bulduk. Yine 25 yıl önce Türkiye’den Bakü’ye giderek İskender Döneri üzerine iş yeri açan Doğan Resul’un sahipliğini yaptığı Garage İskender ise lezzet adresi olarak biliniyor. Hilton’daki The Wok Chınese Restaurant ise balık ve balık çeşitleri üzerine hizmet veriyor.

Biz de Türk halkını bu güzel şehri görmeye davet çağrımızı yenileyerek yazımıza nokta koyuyoruz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık