Mehmet Özler

BAYRAM MI? HANGİSİ İŞÇİ?


Mehmet Özler
2 Mayıs 2017 Salı 05:56

İşçiler bayramı.. İşçi, bu kavramı çoğaltabiliriz..

Mesala, Asıl İşçi, bunlar halk tabiri ile Kadrolu işçiler.Bunların durumu kısmen iyi,Maaşları biraz daha iyi,Sendikaları var vs.Yani iyi durumdular. Birde taşeron işçi var, işte bunlar nasılmı..? Mevla yardımcıları olsun.. Asgari ücretle çalışır, İş garantisi yoktur, maaşını zamanında alamaz,hep umutla yaşarlar.

Umutları ise , bizde bir kadrolu işçi olabilsek. Siyasetçiler seçime yakın bir söz ederler ve derler ki, Taşeron işçilere kadro vereceğiz… Çok söylendi ama şu ana kadar bu olmadı. Kaldı bir başka bahara. Onlar en zor işleri yaparlar çünkü, yapmazlarsa bir söz le işten atılırlar. Amir ne derse onun sözü emidir. Sıkıntılarını dile getiremezler. Onları dinleyen olmaz.

Fakat en zor işleri onlar yaparlar. Onların tabir caizse ne Bayramı ve Ayranı Vardır. Ha bir Bayram mı Vardı..? Pardon işçi Bayramı.. Hadi Oradan… O bayram dedikleri gün dışarı çıktınızmı..? Caddeler,Sokaklar o gün diğer günlere göre biraz daha sakindi.. Niye derseniz ? Sokaklarda Memur işe gitmiyordu,Öğrenci okula gitmiyordu..vs Tabir caizse Memur Yatakta işçi yolda idi..

Yolda görülen yani işe gitmek için servis veya otobüs bekleyen taşeron veya kısmende diğer işçiler vardı..Onlar işte olmaları lazımdı..Evdekiler ekmek bekliyordu.. Ha şu denebilir, onlar işe gitmezse işi kim yapacak..? İşte sorun burada..İşçi bayramı diyeceksin..Birileri tatil veya bayram yapacaklar yolda,işte. Sen bayram günü çalıştırdığın işçiye bir gün sonra izin veriyormusun..?

Beyler Belediyede çalışan taşaron işçilerin bırakın bayram yapmasını, bayram günü tatil olmasını.. Senelik izinlerini verip kullandırmıyorlar.. Tam işçi izin kullanacak, yıl sonu bir başka bir firma işi alıyor. Ne oluyor işçinin izni ? ya kullandırılmıyor veya bir başka zamana kalıyor.. Ha birde sendikalar var ya..?onlar kutlar bayramı.. Yine tabirse ,bağırırlar işçi hakları diye sonuç ortada..

Belki, biraz uçuk olacak ama, Bayram yapacak olanlar işte ,diğerleri bayram ve tatil yapıyorsa.. Bence ilgili ve yetkilerin bu günü gözden geçirip , tatili iptal etsinler.. Hiç olmazsa bayramda bayram yapamayanların kafası bozulmaz…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık