SERAP BAŞKAN

Bayramlıklar elde kalacak


SERAP BAŞKAN
20 Mayıs 2020 Çarşamba 07:45

Bu hafta bayram haftası. Hafta sonu Ramazan Bayramını kutlayacağız. Geçtiğimiz bayramlar öncesi herkesi bir bayram telaşı alır çarşı-pazara çıkılır evlere bayram şekerleri, küçüklere ise bayramlık giysiler yoğun bir şekilde alınırdı.

Bayramlıkların satıldığı çarşı merkezi de alabildiğince kalabalık olur. Esnaf birbirleriyle müşteri kapma yarışına girerlerdi. Ancak, bayrama sayılı günler kala çarşı pazarda eski bayram öncelerine göre bir sessizlik hâkim. Bence bayram alışverişini korona virüs vurdu.

İki ayı aşkın süredir çalışamayan ve adeta geçim derdine düşen vatandaş bayramlık alışverişini yapamayacak durumda. Günler öncesinden kendimize, çocuklarımıza yeni kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, tokalar ve hediyeler alarak heyecanla bayram gününü beklerdik. Örf ve adetlerimizle birlikte yıllardır süregelen bayramlık alışverişlerini bu yıl korona virüs nedeniyle yaşayamayacağız gibi görünüyor.

Durum böyle olunca dünyayı etkisi altına alan korona virüsten etkilenen ve 2 ayı aşkın zamandır iş yapamayan esnaf da satışlarını artırmak için beklediği Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala umduğunu bulamamış gibi gözüküyor.

Oysa esnaf müşteri kapmak için bayramlık alışverişler için tüm hazırlıklarını yapmış ve tezgâhlarını bayram için hazır hale getirmişlerdi. Bayram deyince akla ilk gelenlerden birisi günler öncesinden alınan bayramlık yeni giysi, ayakkabı gibi giyim ürünleri ile baklava ve çikolata gelir.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre bu bayram aynı bayram şekerleri gibi bayramlık kıyafetlerin satışında da büyük düşüş var. Bu yıl Ramazan Bayramı için bekledikleri 20 milyar liralık alışverişi cirosunun da beklenenin üzerinde düşeceğini belirtmiş. Palandöken’in açıklamasında belirttiği gibi, esnafın borçlanarak aldığı ürünler bayramlaşma ve sokağa çıkma yasağı sebebiyle hep vitrinlerde, raflarda ve depolarda kalacak gibi.

Bayrama 4 gün gibi kısa bir süre kaldı inşallah zor durumdaki esnafın borçlanarak aldığı bayramlık, kıyafet, çanta, ayakkabı gibi ürünler satılırda bir nebze rahatlarlar. Aksi takdirde bayram sonrası ödeme zorluğu içerisine düşeceklerinden kendilerini zor günler bekliyor.

Şimdiden iyi bayramlar.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık