Şehmus Baysal

BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTER MİYİM?


Şehmus Baysal
3 Ağustos 2019 Cumartesi 08:04

Siyasetin içerisinden gelen arkadaşlarla önceki gün sohbet eder iken uzun yıllar politika yapmış bir büyüğümüz örneklerle Adana siyasetini değerlendirdi ve arkasından bana bir soru sordu.

‘Bu dinlediklerinin ışığında siyaset yapmak, belediye başkan olmak ister misin?’

Biran durdum. Nefistir, belediye başkanı olmayı herkes ister. Şehrine, insanlara hizmetinle yardımcı olmak kadar doğal ve güzel olan ne olabilir ki!

Ancak o siyasi büyüğümüzün anlattıklarını dinledikten sonra ‘hayır olmak istemem’ diye yanıt verdim.

Gerçekten Adana’da belediye başkanı olmak çok zor. Herkesi mutlu etme şahsın yok bir kere. Toplumun her kesimi senden beklenti içinde. Sana oy verende, vermeyende beklentilerini yükseltiyor. Eleştiriliyorsunuz, toplumun önündesiniz. Yediğiniz, içtiğiniz, gezdiğiniz, kimlerle oturup kalktığınız dahi günün konusu.

Yönettiğiniz kişilere karşı duruşunuz eleştiriliyor. Parayı ne kadar yönetebildiğiniz sorgulanıyor. Mutlu olmak adına kendinizde bir mutluluk bulamıyorsunuz. Nitekim gerçekten zor işiniz.

Bir de en yakınınızdaki kişilerin ihanetine uğruyorsunuz! Yeri geliyor partiniz ile ters düşüyorsunuz. Düşman sahibi oluyorsunuz. Silahlı saldırıya dahi uğruyorsunuz.

Eğer bu dünya için elinizdeki avucunuzdaki paranız size yetiyor ise oturup işinize gücünüze bakmanız gerekiyor. Aday olup, siyaset yaparak para harcamaya hiç gerek yok. Belediye başkanı olup o kadar sorumluluğu üstlenmek yerine, siz de eleştirilen belediye başkanlarını eleştirme hakkına sahip olup düz bir yurttaş gibi davranabilirsiniz!

Elbette bütün bunlar ilk anda düşünülen şeyler. Konu döndü dolaştı Adana’daki yerel siyasetçilere geldi. AK Parti içerisinde politika yapan aktif milletvekili kardeşlerimizin özellikle seçmen bazında çok birleştirici, kaynaştırıcı bir hamle içinde olmadıklarını ve tabanla bütünleşemediklerini eleştiri olarak getiren bu parti büyüğümüz geçmiş yıllardaki politikacılardan örnekler de vererek meramını iyi anlattı.

Muhalefetin de ‘olmaz’ diye başlayan her şeye karşı duruş sergileyen tavırlarından da örnekler vererek özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen Zeydan Karalar beyin işinin çok zor olduğunu söyledi.

Katılmamak mümkün değil. İşi zor ki hem de ne kadar zor…

Ne İsa’ya, ne de Musa’ya yaranacak durumda…

Kötü bir belediye devir aldı. Her yerde sorun var. Kalk altından kalkabilir isen.

Ağustos ayında toplanacak olan belediye meclis oturumunda Adana’nın en büyük gündemi olan işçi çıkarmalar ve ardından gelecek olan borçlanma konusunda da Zeydan Karalar Bey bir zor dönemeçten geçecek.

Bu meclisin muhalefet üyeleri yani AK Parti ile MHP’nin meclis üyeleri Zeydan Karalar Beye borçlanma konusunda yetki vermeyecek. Durum oraya doğru gidiyor. Borçlanma yetkisi alamayacak olan belediye de nasıl hizmet edecek? Orası da ayrı bir konu…

Ve önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi’nde yine işçi çıkarımları söz konusu olacak.

Bayram öncesinde belediye çalışanlarına alacakları olan maaşlarının karşılığında en fazla bir veya yarım maaş karşılığı paranın hesaplarına yatması bekleniliyor. En azından belediye çalışanı bayramda sıkıntı çekmesin diyerek.

Dedik ya, politika çok Adana’da…

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali…

Allah politikacılara da kolaylık versin diyelim ve gelecek hafta görüşmek dileğiyle diyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık