Özcan Aladağ

BELEDİYE OTOBÜSLERİ ÖZGÜR


Özcan Aladağ
15 Mayıs 2017 Pazartesi 08:51

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerin dış yüzeylerinin reklam amaçlı olarak kapatılmasına gelen tepkileri dile getirip ‘gelin bu işten vazgeçin’ demiştik.

Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile İmar A.Ş’ye yetkisi devir edilen reklam alma işindeki bu yanlışlık yine meclis kararı ile düzeltildi.

Yolcuların rahatsızlık duyduğu bu uygulamadan vazgeçildi ancak bu kararın ne kadar süre içinde hayata geçirileceği, dış yüzeylerindeki reklamların ne zaman söküleceği de artık ‘bekleyerek görülecek’ duruma gelmiş oldu! Yanlış uygulama belediye meclisinden döndü…

X

Belediyenin yen yapmayı düşündüğü otogar yeri ile ilgili yeni tartışmalar önümüzdeki günlerde Adana kamuoyunun gündeminde olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin Dr. Sadık Ahmet Bulvarı üzerinde bulduğu 80 dönümün üzerindeki otogar arsasına Ak Partililer itiraz ettiler.

Eski otogar ile yeni otogar arasındaki mesafeden dem vurup bu yerin otogar olarak yapılması halinde Adana trafiğinin felç olacağını söylediler. Konu meclisten geçti ama büyük bir ihtimalle yargıya intikal edecek. Ak Partililer konuyu yargıya taşıyacak.

Kentteki STK’ların da bu konuda ne düşündükleri elbette çok önemli. Örneğin TMMOB’a bağlı meslek örgütleri görüş beyan edecekler mi? Onu da çok merak ediyoruz.

X

ASKİ’nin tüm denetimini iki isim yapacak. Bu isimler MHP’li Mahmut Akgül. Mahmut Bey eski il genel meclis üyesi idi.

Muhasebecidir kendisi. Diğer isim de yine Akgül gibi muhasebeci olan CHP’den bir dönem milletvekili adayı da olan Yüksel Karaaslan. Bu iki ismin yedekleri de Sefa Yüzeroğlu ve Aysun Kuş.

Ak Parti’nin adayı olan Hasan Aydın’da eski il genel meclis üyesi olan ve muhasebeci olarak görev yapan isimdir. Lakin Ak Parti’nin adayı olan Hasan Aydın meclisten seçilemedi. Çünkü Ak Parti’nin oyu Aydın’ı seçtirmeye yetmedi. ASKİ’nin tüm denetimi bu iki isimde olacak. Bakalım nasıl bir denetim ortaya koyacaklar?

Onu da merakla bekliyoruz.

X

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin gelir oranı yüzde 69. Bu yüzde 69 olan gelir oranının yüzde 53’ü kira geliri…

Gider oranı yüzde 81… Yani bütçesinde 312 milyon lira açık var. Bu rakamlar 2016 yılı bütçe rakamları.

Mecliste gündeme gelen bütçe rakamlarına bakıldığında yıllık gelirin 3 katı oranında borç var… Belediyenin 1 milyar 700 milyon lira metro borcu, 580 milyon lira da SSK ve Maliye borcu var.

Toplam olarak 2 milyar 538 milyon lira borçlu Anakent Belediyesi… Belediye başkanı adayı olmayı düşünen siyasetçilere bu rakamlar önemle duyurulur… Kalk altından kalkabilir isen…

Bu arada belediyenin borçlanıp kredi kullandığı rakamlardan bahsetmiyoruz daha… Bunları da ekler isek rakam elbette büyüyor. Başkan olmayı düşünenlere önemle duyurulur…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık