Özcan Aladağ

BİR ZAMANLAR TANITIM TIR’LARIMIZ VARDI!


Özcan Aladağ
18 Mayıs 2017 Perşembe 08:35

Tarihler Eylül 2012’yi gösterdiğinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin o tarihlerde beyni olarak her zeminde karşımıza çıkan bir kişinin fikri ile gezici sinema TIR’ı tüm Türkiye’yi dolaşmaya başlamıştı.

Başkanlık koltuğunda ise 19 kişinin oyu ile seçilen Zihni Aldırmaz oturuyordu. Aytaç Durak’ın kötü günler yaşadığı ortamda Zihni Aldırmaz yeniden başkan adayı olabilmek için her yolu deniyordu. Bu sinema TIR’ı, 14 bin 800 km yol alarak Türkiye’nin 38 ili ve 61k noktasında Anadolu turuna çıkmıştı.

Buradaki asıl amaç, Zihni Aldırmaz’ı ön plana çıkarmaktı. Örneğin Adıyaman’a giderek film gösterimi yapıyor ve Adıyamanlılar’ın Adana’daki derneklerini de Aldırmaz’ın yanına bu şekilde çekmeyi hedefliyorlardı.

Bütün bunlar da Koza A.Ş’nin kaynaklarıyla yapılıyor ve bugün iflas ederek kendisini fesih etme noktasına gelen Koza A.Ş’nin paraları da böylelikle harcanıyordu. İşin özünde Adanalılar’ın parası ile Zihni Aldırmaz’ın reklamı yapılıyor, Aldırmaz’ın herhangi bir partiden (parti fark etmeksizin) aday olmasının alt yapısı oluşturuluyordu. Bu arada Zihni Aldırmaz’ın üzerinden yine o malum kişilerin önerileri ile ‘Aytaç Durak gömleği’ çıkarılıyor ve tüm partilere ‘sizin adayınız olabilirim’ mesajının iletilmesi sağlanıyordu.

Bütün bunları Adana yaşadı, gördü. Bugün o tarihte milyarları harcayan Koza A.Ş’nin de böylelikle kullanım süresi doldu ve Adana Film Festivali’nin geldiği nokta ise karşımızda duruyor. Hani hep söyleyip duruyor ya, ‘Adana doğru yönetilmiyor’ diye…

Harcanan paralar, yapılan reklamlar ve sonuçta gelinen nokta ortada… İyi ki bugün Hüseyin Sözlü doğru karar veriyor ve Koza A.Ş’nin zararları ile Adanalılar’ın parasının bir şekilde heder olmasının önüne geçiyor. Adana Film Festivali’nin belediyeye mali boyut açısından büyük zararlar vermeden daha iyi paranın kullanımı ile daha çok kapsamla yürütülmesinin kararlarını Başkan Hüseyin Sözlü alıyor. Festivalin isminin değiştirilmesine takılmamak lazım.

Antalya’da ismini değiştirdi ve bugün geldiği nokta ortada. Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım işlerini Altın Koza’ya bırakıp Altın Koza’ın da aldığı bu yetkiyle İstanbul’daki şirketleri zengin etme yolunun önünün kesilmesi Adana adına bir kazançtır.

Altın Koza’ya ayrılan bütçelerin yani Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz dönemlerinde ayrılan ve harcanan bütçenin bir rakamlarını bakarsanız Koza A.Ş’nin kimlere nasıl yarar getirdiğini görürsünüz. İyi hatırlıyorum, belediye meclis üyeleri Koza A.Ş’nin başına getirildiler. Bu meclis üyeleri de kendilerine yakın isimleri Koza A.Ş’den beslediler. İhale verdiler, para aktardılar. Mükerrer olarak işler yapıldı. Yolsuzluklar ayyuka çıktı geçmiş tarihte bu meclis üyelerinin sayesinde.

Koza A.Ş, huzur hakları dağıtılan bir şirket konumuna geldi. Hüseyin Sözlü’nün belediye başkanı olmadan önce Altın Koza ile ilgili söylemlerini dün gibi hatırlıyorum. Sözlü, ‘Altın Koza adam gibi kişilerle yönetilecek, belediyenin kasasından fazla para çıkmadan gerçekleştirilecek’ demişti ve dediğini de yaptı. Adana Film Festivali’ne şurada birkaç ay kaldı.

Bu nedenle geçmişi hatırlayıp nereden nereye gelindiğini hatırlayalım istedim. Yazımızın sonunda son bir cümle ile küçük bir uyarımız olsun.

‘Bu kentin insanlarının parasını doğru yönde kullananlar başımızın tacı. İstanbul’daki reklam şirketlerini, aracıları paraya boğmak yerine yüzünüzü ne olur Adana’ya dönün…’


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık