Özcan Aladağ

BİRİLERİNİN GÖZLERİ YOLDA KALDI!


Özcan Aladağ
28 Ocak 2017 Cumartesi 13:08

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip eden birileri, ‘Başkan Hüseyin Sözlü’nün görevden alınmasını, tutuklanmasını’ dört gözle bekliyor. Bunu nereden biliyorum? Hemen yanıt vereyim. Hüseyin Sözlü ile ilgili olarak görülen mahkemenin her duruşması öncesinde ‘Sözlü görevden alınacak’ diye beklenti içine girenler var.

Bunu görüyoruz ve biliyoruz. Sözlü’nün ‘açığa alınmasını’ yerine ‘kayyumun’ atanmasını bekleyenler var. Sosyal medya başta olmak üzere sesini yüksek tondan çıkarıp ‘Sözlü gitsin’ diyenler var. Gelin görün ki, kazın ayağı böyle değil. Bu arada Hüseyin Sözlü’ye sahip çıkanlarda var elbette. Bir insanın seveni kadar, sevmeyeni de vardır.

Sevip gibi gözüküp arkasından kuyusunu kazanların olduğu gibi… Önce şu soruyu soralım. ‘Hüseyin Sözlü görevden alınır ise kim kazanacak?’ Kimin kazanacağını tahmin edemiyorum ama kimin kaybedeceğini tahmin ediyorum aslında. Kaybeden ‘Adana’ olacak. Hatırlayın, Aytaç Durak’ın görevden alınmasını yaşadı bu kent. Durak sonrasında da günlerce süren seçimler ve ardından Zihni Aldırmaz geldi yönetime. Zihni Aldırmaz döneminin Adana’ya bıraktığı olumsuzlukları da çok yakından bildiğim için mevcut bir belediye başkanının görevden alınmasının en büyük zararını ‘Adana’ görüyor. Yönetimde bulunan Hüseyin Sözlü için de zor bir süreç bu süreç… İ

nsanın şevki, azmi kırılır. Her iki ayda bir görevden alındı, alınacak. Yerine kayyum atanacak dedikoduları ile siz olsanız çalışır mısınız? Böylesine önemli bir yerde. Seçimler tamı tamına şurada iki yıl kaldı. İki yıl sonra eğer olağan üstü bir gelişme olup sandık erken bir vaziyette insanların önüne seçim tarihinden önceki bir tarihte getirilmez ise Adanalı sandığa giderek hür iradesini ortaya koyacak. Ben şahsen kişisel düşüncem olarak Hüseyin Sözlü’nün bu şekilde görevden alınacağını düşünmüyorum, buna da ihtimal vermiyorum. Ak Parti, kendi adına hesaplarını iyi yapıyor.

Daha önce Adana’da yaşanan benzer bir gelişme ile artılarını ve eksilerini hesap ederek bu konunun faturasını gördü parti olarak. İşin özünde Ak Parti’nin bu anlamda bir gayreti de yok. Bağımsız yargıdan çıkacak olan karar insanları bağlar elbette. Bu karara da saygı duymak gerekir. Mahkeme aşamasında ortaya atılan bu gibi spekülasyonların Adana’ya zarar verdiğini düşünüyorum.

Ben biliyorum, Büyükşehir Belediyesi’ndeki bürokrasi de bu tezviratlardan olumsuz etkileniyor ve işlerin yavaşlamasına neden oluyorlar. Sözlü’nün bu şekilde görevden alınması ile belediye boş kalmaz elbette. Ama iyi de olmaz. Olmadığını daha önce de gördük ve yaşadık. Bu gibi aleyhte tezviratlar karşı bir blokunda oluşmasına neden oluyor.

Sözlü taraftarları da haliyle bu tezviratları ortaya atılanlara kinleniyorlar, tepkilerini bir şekilde ortaya koyuyorlar. Birilerinin gözleri yolda kaldı ama Hüseyin Sözlü’nün görevden alınması ihtimali her geçen gün biraz daha azalıyor.

Hatta yok denecek duruma geldi. İnsanları kamplaştıran, kutuplaştıran bu gibi tezviratların artık son bulması gerekiyor. Hüseyin Sözlü Başkanın da vites yükselterek artık seçimlere iki yılın kaldığı şu günlerde hizmetlerinin temposunu artırarak çalışması gerekiyor.

Adanalı kendisinden bunu istiyor, bunu bekliyor. Ellerini ovuşturanların da artık hayalleri bir başka bahara kalmış durumda. Bu kentin sorunlarını kim çözer ve ona katkı koyar ise bu insanlar hizmet edenleri unutmaz. Sandık ortaya konulduğunda da gereğini yapar.

Sandık en doğru kararın çıktığı yerdir. Bunu bilir, bunu söyleriz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık