Durmuş Ali Başkan

BORÇ SARMALI


Durmuş Ali Başkan
24 Haziran 2016 Cuma 17:19

Adana’da ticari hayat her geçen gün zorlaşmaya başladı. Ekonominin durağanlaşması nedeniyle ayakta kalma savaşı veren ve borcunu borçla kapatmaya çalışan ticaret erbabı ne yapacağını şaşırmış durumda.

 

Çektikleri kredileri ödeyemez duruma gelen esnaf, bankalar tarafından birer birer  ‘’Kara Liste’’ye  alınıyor. Bundan dolayı da KOSGEB’in sağladığı kaynaklardan  da yararlanamıyorlar.

 

Merkez Bankası’nın ticari hayatı canlandırmak adına faiz oranlarını düşürse de bankalar kredi vermekte çekinceli davranıyor.  Bankalar  100 bin liranın üzerinde kredi almak için başvuran firmalara kredi kullandırmamak için kılı kırk yarıyorlar.

 

Zaten Adana’da ticaret erbabının ne kadar zorda olduğunu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Verileri de gözler önüne seriyor.

 

Adana’da bu yılın 5 aylık döneminde protesto edilen ve karşılıksız çıkan çeklerin sayısı da geçen yıla göre artış göstermeye başladı. Adana adeta protesto edilen ve karşılıksız çıkan çek cennetine dönüştü.

 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre, kentte yılın 5 aylık döneminde 116 milyon 381 bin lira tutarında 6 bin 946 senet protesto edilirken,  aynı dönemde  verilen 10 bin 740 adet  çekin karşılıksız çıkmasıyla rekor kırıldı. Karşılıksız çıkan çeklerin toplam tutarı ise 330 milyon 261 bin lira oldu.

Kötümser olan tabloya karşın ticaret erbabı üretim yapmak ve ülkemize döviz kazandırmak istiyor. Ancak bunları yerine getirebilmesi için merkezi hükümetten beklentileri var.

Öncelikle KOSGEB desteklerinden faydalanabilmeleri için sicil affının çıkartılmasını, ardından kredi vermekte çekinceli davranan bankalarla görüşülerek bu tutumlarından vazgeçmelerini istiyorlar.  Esnaf, kendilerine verilecek bu cansuyunun beklentisi içerisinde.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık