Özcan Aladağ

BORÇLANMA YETKİSİ VE BAHÇELİ KÖPRÜSÜ


Özcan Aladağ
21 Nisan 2017 Cuma 08:23

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Devlet Bahçeli’nin ismini verdiği köprünün yapımı için borçlanma yetkisi istemesi gündeme geldi ve bu yetkiyi CHP’nin desteği ile MHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü meclisten oy çokluğu ile geçirebildi.

Meclisten oylanarak geçen bu borçlanma yetkisinin İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Belediye bütçesinin yüzde 10’unu aşmaması gereken borçlanma oranının yüzde 10’u aşması nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından alınan meclis kararının onaylanması gerekiyor. Devlet Bahçeli’nin Ak Parti’ye ve Cumhurbaşkanına referandumda verdiği destek sonrasında atılan köprüler sayesinde bu ‘köprü için alınacak olan borçlanma yetkisinin’ bakanlık tarafından onaylanacağını düşünüyoruz.

Ak Partililerin eleştirilerini meclis oturumundan önce gazetemizde gündeme getirmiştik. Ak Partili Ozan Gülaçtı, üç yıl içinde her gelen borçlanmada Devlet Bahçeli Köprüsü’nün gündeme getirildiğini ve alınan paralar ile sadece bir temelinin atıldığını ve bu temelinde nerede olduğunun bilinmez hale geldiğini belirterek karşı çıkacaklarını söylemişti bizlere. Biz de bunu gazetemizde haber olarak yayınlamıştık.

Nitekim Ak Parti gurubu bu borçlanmaya hayır oyu verdiler. CHP ise evet oyu vermeye verecek ve bu kararı alacak da bir şekilde evet oyuna kılıf bulmak için bahane aramış pozisyonuna büründü mecliste. Şehrin ulaşım sorununu gündeme getirip bunlar çözülür ise iyi olur temennisinde bulundu. Daha önceki borçlanmalara getirdikleri kılıflar gibi. Elbette borçlanma yanlış bir uygulama değil. Her belediye borçlanacak.

Borç yiyen insan kesesinden yiyecek. Belediye borçlanır ise kendisinden sonra gelen belediyeler de bu borcu ödemek durumunda kalacak. Önemli olan borç alınan paranın doğru yerde ve doğru işlerde kullanılması, araya gitmemesi, erimemesidir.

Başkan Hüseyin Sözlü, öyle ya da böyle bu Devlet Bahçeli Köprüsü’nü bitirecek. Bitirmek zorunda. Yoksa… Allah göstermesin bu köprü bitmez ise seçim kaybetmesine mal olur bu yanlışlık. Yani bu köprü bir şekilde yerel seçimlerden önce hizmete girecek.

Başka yolu yok. Başkan Hüseyin Sözlü’nün söylediği gibi koskoca Büyükşehir Belediyesi’nin 670 milyon lira borçlanmış olması yani Sözlü döneminde toplam bu kadar borçlanmış olması çok büyük rakam değil.

Tabi ki alınan paraların doğru yerde harcanması koşulu ile… İşte CHP çıkıp bunları söyleme yerine bir adet yasak savma gibi davranıp kendilerince bir yol haritası çıkarıp onu meclise sundular. Sundukları bu yol haritasını hiç dikkate alınır mı? Onun takipçisi bugün böyle davrananlar düşünecek, biz değil…

İşin özü, CHP’nin meclisteki tavrı hiç de doğru olmadı. Ben böyle düşünüyorum. İlçe belediyelerinde CHP ile MHP’nin tavrına bakıyorum bir şekilde, bir de Büyükşehir Belediyesi Meclisindeki tavırlarına… Hiç örtüşmüyorlar… Siyasetin cilvesi diyelim ve borçlanmanın hayırlı olmasını temenni edelim.

Devlet Bahçeli Köprüsü Adanalılar’a şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Hüseyin Sözlü Başkanın da Adana’ya şayet bu köprüyü kazandırması halinde isminin yaşayacağını da buradan belirtmiş olalım. Bu köprüyü kim yaptı?

Sorusunun yanıtı herhalde ‘Hüseyin Sözlü yaptı’ olacaktır. Bundan güzel ne olabilir…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık