Özcan Aladağ

CENAZE ARACI SIKINTISI VE BELEDİYE BAŞKANLARI


Özcan Aladağ
27 Şubat 2020 Perşembe 06:03

Adana’da son günlerde cenaze aracı sıkıntısı yaşanmaya başladı. Bu sıkıntı da beni gerçekten üzüyor.

İnsanların en hassas ve duygusal oldukları anlar cenazelerinin olduğu anlardır. İsterler ki sorunsuz şekilde cenazelerini defin etsinler. Cenazenin beklemesi de dini vecibeler gereğince doğru değildir.

Gelin görün ki ilçe belediyelerinin cenaze araçları temin etme yöntemleri insanları üzüyor. Şehir dışına cenaze göndermenin sıkıntısını yaşanan ilçelerde çözüm eritip yardımcı olma yerine adeta ‘ayak sürüyen’ yöneticilerimiz var.

Bir cenazenin bir yerden başka yere ulaştırılmasında belediye başkanını arayarak yardım mı isteyecekler insanlar!

Yapmayın ya…

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerinde bu konudan sorumlu olan insanları insaflı olmaya çağırıyorum. İl dışına bir cenazeyi götürmek için ‘aracımız yok, veremeyiz, yasal değil’ gibi mazeretler ortaya koyarak insanların en zor anını zorlaştırmak kimseye prim getirmez.

Belediye başkanlarına ise eksi puan getirir. Çünkü o gün söylenen sözler ve ortaya konulan davranışlar asla unutulmazlar.

Bir cenaze aracını temin etmek için siyasi kanaldan ‘torpil’ aramanın ne kadar yanlış olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Maalesef diyorum konu bu boyuta geldi kentimizde.

Yeterince cenaze aracı yok ise bunu temin etmek gerekir. Her ilçenin mali bütçesi cenaze aracı almaya yeterlidir. Mazeret ortaya koymak çok ama çok ayıp.

Etrafımızdaki insanların il dışına cenaze götürmek için çektikleri sıkıntıyı duyup yaşayınca inanın üzülüyor insan. Kendilerinin başına böyle bir durum geldiğinde kendilerinin yaptıklarını başkaları yapmış olsa bu ayak sürüyen insanlar ne yaparlar?

Bu sorunun yanıtını hemen vereyim. ‘Benim düşündüğümü ve hissettiğimi hisseder, yaşarlar’ olur bu sorunun yanıtı…

Dolayısı ile ben tüm belediye başkanlarımızı duyarlı olmaya, emirlerinde görev yapan yetkilileri bu konuda hassas davranmaya yönelik eğitmeleri, talimat vermeleri gerektiğinin zaruri olmaya başladığını söylemek durumundayım ve onu yapmış olayım.

Cenaze aracı temini konusunda ne olur ‘mevzuat hazretlerini’ uygulamaya koymayın.

Bugün bize veya başkasına ise yarın size gelecek…

Sanırım bunu da biliyorsunuzdur…

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık