Mehmet Özler

DAVADAN VAZGEÇMEK Mİ?


Mehmet Özler
25 Ağustos 2016 Perşembe 17:42

Peygamberimiz Efendimiz (sav) “Vallahi Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler, ben bu davadan asla vazgeçmem. Allah, ya dinini üstün kılar, ya da ben bu yolda canımı veririm.” Diyor ve davasından vazgeçmemiştir.

Mevla’nın yüce emanetine daima sahip çıktı. Efendimiz Ümmetine güvenilir olmayı, Efendimiz Ümmetine emanete sahip çıkmayı öğütledi ve tavsiye etti. Peygamber Efendimiz (sav) İhanetten uzak olmamızı ve kaçınmamızı bize bildirdi.

O, mümini güven veren, şerrinden emin olunan kişi diye tanımladı. “Mümin” ismini bizlere Kerim Kitabımızda bizzat Yüce Rabbimiz vermiştir. Allah bu ismi de bütün nimetleri de bizlere emanet etmiştir. Hiç şüphesiz en yüce emanet, imanımız ve İslâm’ımızdır. Bu noktada bizlere düşen, bu yüce emanete asla ihanet etmemektir.

Ona her koşulda sahip çıkmaktır. İmanımızı ve İslam’ımızı ifsat ve istismar etmek, sarsmak ve zedelemek isteyenlere karşı uyanık olmaktır. İman ve İslâm üzerinden maneviyat hırsızlığı yapanlara, yüce dinimizle insanları aldatanlara, ihanet içinde bulunanlara fırsat vermemektir. Rabbimizin şu âyetini aklımızdan çıkarmamaktır: “Ey iman edenler! Allah’a ve Peygamberine ihanet etmeyin. Şayet Allah’a ve Peygamberine ihanet ederseniz, size verilen emanetlere bile bile ihanet etmiş olursunuz.”

Nitekim Peygamberimiz, bu gerçeği şöyle haber vermiştir: “Size iki emanet bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız. Bunlar, Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” Bu iki yüce emanetten ilham alarak, Çin seddinden Viyana kapılarına kadar insanlık ve medeniyet tarihi yazan ecdadın torunları olarak bizlerde insanlığa yeni medeniyetler takdim etmek için gayret göstermeliyiz.

Hz. Âdem ile Havva’nın çocukları olarak hepimiz, birbirimize emanetiz. Bu emanet, sevgi, saygı ve anlayış içerisinde yaşamayı gerektirir. Bu emanet, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hainlik yapmaz, yalan söylemez, onu zor durumda yüzüstü bırakmaz…” hadisi gereği, her durumda sadakat ve vefayı gerektirir. Paylaşmayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerektirir.

Bizlere düşen, bu emanetlerle Rabbimizin rızasına ulaşmanın gayretinde olmaktır. Şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağımız, bağımsızlığımızın sembolü bayrağımız, İslam’ın şiarı ezanımız, hâsılı bütün yüce değerlerimiz birer emanettir.

Bizlere düşen, bu emanetleri canımız gibi aziz saymaktır. Yüce Rabbimiz, bizleri emanete riayetle izzetini muhafaza edenlerden eylesin.

Emanete ihanet ederek zillete düşenlerden eylemesin. Yüce Rabbimiz, bizleri Firdevs cennetinde ağırlayacağı sâdık, emîn, bahtiyar kullarından eylesin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık