Özcan Aladağ

DEMOKRASİ NÖBETİNE NİÇİN GİTMEZSİNİZ?


Özcan Aladağ
27 Temmuz 2016 Çarşamba 13:56

Bu soruyu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ beylere sormak istiyorum.

Sahi, bu nöbete gitmiş olmak size ne kaybettirir?

Önce bunun bir tahlilini yapalım isterseniz. CHP’li Karalar ve Çetin ile MHP’li Sözlü ve Uludağ’ı bir gün olsun Uğur Mumcu Miting Alanı’nda kurulan platformda demokrasi nöbeti tutan insanlara hitap ederken görmedik. Onlarla birlikte olup düşüncelerini dile getirdiklerine tanıklık edemedik.

Hoş, her belediye başkanı üzerine düşen görevi yaparak ‘demokrasi nöbeti için gerekli olan malzemeleri temin konusunda’ gereğini yapmışlar.
Büyükşehir Belediyesi ses düzenini sağlamış, çadırlar kurmuş.

Seyhan ve Çukurova ile Sarıçam’da çadır kurup Sarıçam Belediyesi her akşam şerbet ve su dağıtımı yapıyor.

Bunlar güzel şeyler. Darbeye karşı dik duruş sergileyerek karşı çıkan tüm belediye başkanlarımızın duruşlarını beğendiğimizi ve tepkilerine de şapka çıkardığımızı öncelikle belirtmek isterim.

Bu belediye başkanlarımız eğer demokrasi nöbeti tutan insanlarla kucaklaşmış olsa bence daha doğru bir karar vermiş olurlar ve kucaklayıcı olduklarını ortaya koyarlar. İçlerinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna talip olan ilçe belediye başkanlarımızın da var olduğunu da dikkate alacak olur isek, darbeye karşı verilen nöbette yer almanın siyaseten de başkanlara artı puan getireceğini düşünüyorum.

Olaya bu nöbeti ‘Ak Partililer tutuyor’ gibi bakarak böyle bir algı ile hareket eden başkanlarımız var ise de böylesine darbe girişimi gibi önemli bir konuda konuya siyaseten bakmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Bu elbette benim görüşüm. Kendi adıma ben o demokrasi nöbetine giderek katılmakta beis görmedim ve darbeye hayır diyerek kendi adıma üzerime düşeni yaptım diyebilirim.

Elbette belediye başkanları kadar siyasi kişilik sahibi olan hükmi şahsiyet değiliz. Çünkü siyaset yapmıyoruz, gazetecilik yapıyoruz.

Hal böyle olunca da olaya toplum açısından bakıyor, bir yurttaş gözü ile konuyu değerlendiriyoruz. Halkın ‘bizim ilçe belediye başkanlarımız neden yoklar?’ sorusunu sorduklarına da tanıklık ediyoruz.

Bir adet durum tespitinde bulunmak istedim. Takdir yine Sayın Belediye Başkanlarımızındır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık