Edibe Gülnar

DEMOKRASİ VE DARBELER


Edibe Gülnar
27 Temmuz 2016 Çarşamba 16:57

15 Temmuz darbe girişiminden sonra toplumun demokrasiye olan bağlılığının ve onu koruyup kollamaya yönelik dürtülerinin daha da artmış olmasını görüyoruz, yaşıyoruz. Bu da bizleri ziyadesi ile mutlu ediyor.

Osmanlı Tarihinde Sultan Abdulaziz ve 2.Abdulhamit darbelerine bir bakalım. Bölgenin ve dünyanın çalkalandığı bir zamanda iki padişah darbe ile tahtan indirildi. Devlet sergerde kalkışmaları için de yıkılıp gitti.

İnsanlara hürriyetlerini getireceklerini söylediler. Lakin memlekete kan ve gözyaşından fazla bir faydaları olmadı. Şimdi Avrupalıların arkaladığı bu paralel şebekeler de özgürlük falan lakırdısı ile yola çıkıyorlar ancak gelen hürriyet milletin felaketi oldu ve olacak.

Memleketi kalkındıracağını zanneden ihanet şebekesi de cennet vaadiyle ülkemize kocaman bir kaos hediye etti.

İttihat dediler! Osmanlı devleti paramparça oldu. Şimdi ülkeyi bölünmeden kurtarma iddiasında olanlar memleketi bir bölücü kalkışmanın nesnesi haline getirdiler. Tarih bize bunu gösterdi yaşattı.

Darbelerle özgürlüğün gelmediği, insanların mutlu olmadığını tüm halkımız görünce, yaşayınca FETÖ örgütünün gerçekleştirmek istediği darbe girişimine karşı duruşta anında geldi. İnsanlar tankın önüne yattı. Kendini silahların karşısında siper etti.

Osmanlı yıkan darbeler kaosunun tozu dumanı arasından gördüklerimiz yüzyıl sonrada Türkiye'de yaşanan darbeler kıskacı için de yazılıp çizilecektir.

Hançer, haşhaş ve Sabbahilik bir şiddet doğasının tarihi tezahürüdür.

Bu nedenle demokrasiye sahip çıkmamız gerekiyor. Cumhuriyeti kuran ve yaşatan atalarımızın büyük zorluklar içinde ülkemizi bu güzel günlere getirdiği görüp bu ülkeyi darbecilere teslim etmeme noktasında dik durmamız gerekir. Biz de Türk halkı olarak bunu yaptık.

Hainlerin tuzağına düşen insanların halinin ne olduklarını da ibretle izliyoruz. Bu vatanın evlatlarına silah sıkan, öldüren hain darbecilerin adalet önünde hesap vermesini de beklemek bizim en doğal hakkımızdır.

Allah bizim dirliğimizi ve birliğimizi bozmasın. Bozmaya çalışanlara da fırsat vermesin. Bu ülkenin her karış toprağının şehit kanlarıyla sulandığını bilerek Türk halkı ülkesine, demokrasisine ve özgürlüğüne sahip çıksın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık