ÖMER ALPDOĞAN

Demokratlar "Meral Abla"yı bekliyor


ÖMER ALPDOĞAN
29 Nisan 2017 Cumartesi 10:05

Giderek azalan Demokrat Parti tabanı bugünlerde çok heyecanlı.. Heyecanın sebebi, MHP'de mi politika yapacağı, yeni bir parti mi kuracağı tartışılan Meral Akşener..

Demokrat Parti tabanını heyecanlandıran haberlere gelince.. Meral Akşener'in, referandum öncesinde Demokrat Parti Genel Başkanı Gülteyin Uysal ve eski DP yöneticilerinin bir kısmı ile temas kurduğu, genel başkanlık için zemin yokladığı ileri sürülyor..

Bu iddiayı ortaya atanlar, geçmişte Demokrat Parti'nin öncülü DYP'de yöneticilik, milletvekilliği ve bakanlık yapan Meral Akşener'in gönlünün hala Demokrat Parti'de olduğunu iddia ediyorlar.. İtddiayı dillendirenlere göre, Meral Akşener, ikna edebildiği MHP'li muhalifleri yanına alarak Demokrat Parti'ye katılacak.. Demokrat Partililer bu iddialara o denli inanmışlar ki, kesin gözüyle görüyorlar.. "Meral Abla gelecek, kırat şaha kalkacak" diyorlar.. Doğru mu derseniz.. Bana göre mümkün değil..

Meral Abla kurnaz bir siyasetçi.. Kayba oynamayı sevmez.. Bile bile lades demez.. Deamokrat Parti olayı, ancak, Meral Akşener'i pompalayan çevrelerin, MHP'li ve CHP'li muhalifleri, DP yönetimini, ve sağdaki diğer küçük partileriv ikna edip bir çatı partisine dönüştürmeleri halinde mümkün olabilir.. O da Türkiye'de imkansızın da imkansızı….

*

Cumhuriyet Kadınları'ndan kahvaltı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Adana Şubesi, cumhuriyetçi kadınları kahvaltıda bir araya getirdi.. Cukhuriyet Kadınları derneği Adana Şube başkanı Aysel Ulusoy, etkinliklerine bir yenisini ekledi ve Çukurova'daki cumhuriyetçi kadınları kahvaltıda buluşturdu..

Bu güzel etkinliğe, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de katıldı.. Kahvaltıda bir raaya gelen cumhuriyetçi kadınlar, geçmişte cumhuriyetin bekası için verdikleri mücadeleyi artırarak sürdürme azmini de dile getirdiler.. Kahvaltı'ya CHP Çukurova İlçe Kadın Kolları Başkanı Sonay Gültekin Özel, yönetim kurulu üyeleri ile CHP gönüllüsü cumhuriyetçi kadınlar da katıldı.. Çukurova'nın aktif cumhuriyetçi kadınlarından Fikriye Öztürk Demir de kahvaltıya katılanlar arasındaydı..

*

Yurtdışı seçmen azalıyor

Referandum sürecinde Türkiye ile AB ülkeleri arasında yaşanan gerilim, o ülkelerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pahalı mal oluyor.. Almanya, Hollanda ve Avusturya, çifte vatandaşlıkları iptal için hazırlıklar yapıyor.. Avusturya, Almanya ve Hollanda'dan önce bir adım daha atttı.. Mayıs ayında yürürlüğe girecek bir yasayla, Avusturya vatandaşı olduktan sonra yeniden Türk vatandaşlığı da alanların hem Avusturya vatandaşlığını iptal edecek, hem de 5 bin Euro para cezası kesecek.. Avusturya Hükümetinin bu kararından sonra, çifte vatandaşlık sahibi Türkler'in Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını iptal ettirmek için elçilik ve konsolosluklarda sıraya girdikleri biliniyor.. Bunların büyük çoğunluğu da, 16 Nisan'daki refgerandumda 'EVET' oyu kullanan çifte vatandaşlar.. Geldiğimiz noktada, referandum geçti gitti ama sıkıntısının gurbetçilere kaldığını gösteriyor.. Gerilim politikası, gurbetçilere hiç yaramadı.. Ya o ülkenin vatandaşı olacaklar ya da sınır dışı edilecekler.. Gelişmeler, gurbetçilerin Türk vatandaşlığından ayrılmayı tercih edeceklerini gösteriyor ama, hükümetler buna ne diyecekler işte o bilinmiyor..

*

Çernobil'in sorumlusundan nükleer santral

Çernobil faciasını hatırlayanınız var mı bilmem.. 31 yıl önce, 26 Nisan 1986'da tarihin gördüğü en büyük facia ve trajedi yaşanmıştı.. Burnumuzun dibinde, Çernobil'de nükleer santral patlamıştı.. Dönemin bakanları ekranlardan çay içip raddasyon olmadığını kanıtlamaya kalksa da, Türkiye, Çernobil faciasından en çok etkilenen ülkelerin başında geliyordu..

Karadeniz bölgesi hala, Çernobilin etkisi altında.. O patlayan Çernobil Nükleer Santrali'nin sorumlusu Rus devlet nükleer şirketi Rosatom'du.. Çernobil faciasının sorumlusu işte o şirket, şimdi Türkiye'de nükleer santral kuruyor.. 2010 yılında çalışmalarına başlanan Akkuyu Nükleer Projesini Rosatom yürütüyor.. Kabul edilebilir değim ama, maalesef öyle.. ÇED raporlu olumlu değerlendirilerken, temeli atılan projenin yüzde 100 sahibi Rosatom, dün hisselerinin yüzde 49'unu satma kararı aldı..

Hisselere talip olan firma da çok ilginç.. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Cengiz inşaat.. Hisse devri ne zaman gerçekleşir, prodjede ne gibi değişikliğklere yol açar bilinmez ama, bildiğim bir şey var: Tanrı bizleri Rosatom'un ikinci facisanından korusun!…

*

Davutoğlu'na çifte görev!

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nda değişikliğe gidildi.. Çelebi Akkuş'un yerine Orkun İbrahim Davutoğlu atandı.. Çelebi Akkuş, Sözlü'nün Ceyhan'dan getirdiği ekibin içindeydi.. Sözlü'nin önemli bürokratlarından birisiydi..

Ancak, döneminde silahlı saldırının meydana gelmesi durumunu sarsmıştı.. İzne ayrılınca yerine, şube müdürlerinden Orkun İbrahim Davutoğlu vekaleten getirilmişti.. Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde "asaletin" atandığı öğrenildi.. Davutoğlu, vekalet döneminde olduğu gibi, asalet döneminde de iki görevi birden sürdürecek.. Daire Başkanlığı'nın yanında ayrı başkanlığa bağlı Çevre Koruma ve Kalite Kontrol Şube Müdürlüğü'nü de sürdürecek… Bir anlamda, bir koltuğa iki karpuz sığdıracak..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık