Özcan Aladağ

ECZACILAR ODASININ AÇIKLAMA BORCU VAR!


Özcan Aladağ
3 Haziran 2020 Çarşamba 07:59

Korona virüsü sonrasında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Her konuda köklü değişiklikler söz konusu.

Koronalı günleri atlatarak normalleşmeye geçtiğimiz şu günlerde 3 aydır iş yerleri kapalı olan esnaf nihayet 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle kepenklerini açarak siftah yapmaya başladılar.

Elbette kısıtlı imkânlar ile. 80 kişilik iş yerine 25 müşteriyi zor alabilecek kadar imkânlarını azaltmak durumunda kalan esnaf, bu 25 kişiyi de bulamayarak çalışanın ücretini dahi karşılayamayacak gelir ile koronanın sıkıntısını yaşamaya başladı.

İşte böyle bir ortamda eczacılardan duyulan rahatsızlığı dile getirip bu konuda Adana Eczacılar Odası’nın bir açıklama yapma borcunun olduğunu düşünerek yazımın başında bunu da peşinen hatırlatmış olayım.

İş yerlerine gelen her müşterinin ateşini ölçmek zorunda olan esnaf haliyle masrafları da artınca soluğu daha ucuz malzemeyi nerede bulurum? Sözüne yanıt aramak için satış merkezlerini dolaşmaya başladı!

Ateş ölçer cihazları korono öncesinde piyasada 80 ile 150 lira arasında satılıyordu. Korona ortaya çıkınca birden fiyatlar arttı ve 200 liradan başlayan fiyatlardan eczanelerde satılmaya başlanıldı.

Normalleşme adımları atılıp süreç başlayarak iş yerlerinin açılacağının duyurusu Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılınca eczanelerdeki ateş ölçme cihazlarının fiyatları birden fırladı(!)

500 liraya kadar cihaz satılmaya başlanıldı!

Ateş ölçen cihazı imal eden firmalardan kaynaklı olduğunu iddia edecekleri bu aşırı artış karşısında herkesin aslında söyleyecek sözleri vardır.

Şimdi Adana Eczacılar Odası yönetimi koronalı günlerde eczacıların nasıl özveri ile çalıştıklarını, şehit verdiklerini dile getirip açıklamalarını bu şekilde süsleyebilir. Bunu az çok tahmin edebiliyorum.

Lakin ortada da bir gerçek var ki 150 liraya satılan ateş ölçer birden 500 liraya varan fiyatlara gelip dayanmaz…

Şimdi bu aletlerin hangi eczanelerde satıldığına dair oturup bir izahat yapmaya gerek yok. Koronalı günler sonrasında aşırı derecede fahiş fiyatlar ile ateş ölçer satışı ile karşı karşıya kalan esnafın eczaneler konusunda zihninde oluşan düşünceyi silmek kolay olmayacak…

Sanırım buna hiç gerek yoktu…

Hoş, sadece bu aşırı fiyatla satış konusu sadece ateş ölçerin satışında yaşanmadı. Pazardaki meyve ve sebzeden, marketin satışına varana kadar her konuda insanlar fırsat bilip zam yapmayı marifet saydılar.

Denetim olmayınca ortaya çıkan sonuçtan tüketici etkilendi. Yüksek rakamlardan satılan ürünleri satın almak zorunda kalan insanların beddualarını alarak bu satıcılar evlerine sanırım rahat gittiler(!)

En nihayetinde bu günlerde gelip geçecek. Böyle kalacak değil…

Herkesin yaptığı yanına kar kalıyor bu ülkede…

Asıl sorun da bu olsa gerek…

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık