SERAP BAŞKAN

EKİM AYINA DİKKAT


SERAP BAŞKAN
3 Haziran 2020 Çarşamba 08:02

Bu hafta başı itibarı ile seyahat yasakları kalktı. Restoranlar, kreşler, sürücü kursları ile turizm sektörünün dört gözle beklediği plajlar açıldı. Açılmasına açıldı ama ilk 2 gün esnaftan ediğimiz bilgiler hiçte iç açıcı değil. Yani esnaf koronavirüs öncesini mumla arıyor.

Vatandaş restoran ve kafelere gidip-gitmemek arasında bir hayli mesafeli. Tamam belki ilk günler olduğu için durum böyle deyip geçiştirmeye çalışacam ama esnafın bunu diyecek hali yok. Bir an önce çarklarının dönmesini bekliyor. Nasıl beklemesin ki; başta işyeri kirası olmak üzere adeta borç sarmalı içerisinde. Çarklar şimdilik borçla dönüyor.

Dediğimiz gibi kira ödemeleri esnafın en büyük sorun olarak karşısında duruyor. Yeme-içme sektörü başta olmak üzere kira konusunda mutlaka çözüm getirilmeli, bunun yanında kira stopajı kaldırılmalı ve tek taraflı fesih hakkı verilmeli.

Esnafın bu yöndeki talepleri bağlı bulundukları kurumlar tarafından hükümete iletildiğini yaptıkları açıklamalardan okuyoruz. Esnaf ekonomide yeni destekler bekliyor aksi takdirde durumu hiçte iyi değil.

Kendilerine buradan eğer unuttularsa ekim ayına dikkat etmeleri gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyeyim

Bildiğiniz gibi SGK primi, kredi ve vergiler 3 ay süreyle ertelendi. İşte bu 3 aylık süre de ekim ayında doluyor. Yani Ekim ayında herkesi birikmiş vergi ve SGK ödemeleri bekliyor.

Bunun yanında kredi alanların ödemesiz dönemleri de sona erecek. Eğer rehavet olursa Ekim ayı dert ayı olabilir. Dolayısıyla bu süreçte herkes 3 ay süreyle nakit yönetimine çok hem de çok dikkat etmeli. Aksini düşünmek bile istemiyorum….

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık