SERAP BAŞKAN

EKONOMİ DE REHAVETE KAPILMAYALIM


SERAP BAŞKAN
15 Ağustos 2019 Perşembe 08:06

Acısıyla tatlısıyla bir Kurban Bayramı’nı daha idrak ettik. Buradan tüm vatandaşların bayramını bir kez daha kutluyorum.

Ramazan Bayramı’nın ardından Kurban Bayramı da sona erdi. Artık Önümüzde 4 yıla yakın bir seçimsizlik dönemi bulunuyor. Bu dönemi çok iyi geçirmeliyiz. Özellikle de ekonomi açısından. Kısacası ekonomiye odaklanmalıyız.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından bankalarda adeta faiz indirim yarışına girdiler. Devlet bankalarının faiz indiriminin ardından özel bankalarda faizlerde indirime gitti.

Bu durumun ekonomiye olumlu yansıyacağından hiç kimsenin şüphesi yok. Daha şimdiden bir çok kişi konut kredilerinden yararlanmak için banka şubelerine koşmaya başladı bile.

Ekonomideki bu bahar havasının devam edip etmeyeceğini ancak yaz aylarının bitmesinden sonra anlayacağız. Herkesin malumu yaz ayları enflasyon rakamlarının en düşük çıktığı aylar ve turizm gelirleri de bu aylarda en yüksek rakamlara ulaşıyor.

Böyle olunca bu durum ekonomiye olumlu yansıyor. Ancak malum Ağustos’un ardından eylül ayı geliyor. Eylül ayında okullar açılacağından vatandaşın harcamaları artacak. Yaz sebze-meyvelerindeki ucuzlukta sona erecek. Bu durum ister istemez enflasyona olumsuz yönde yansıyacak.

Bunun yanında sezon sona ereceğinden turizm gelirleri de düşecek. Anlayacağınız ekonomiyi zor günler bekliyor. Faiz indiriminin ardından ekonomide başlayan bahar havasında rehavete kapılmamalı, kapıda bekleyen zor günler için tedbirler ekonomi yönetimi tarafından şimdiden alınmalı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık