SERAP BAŞKAN

ESNAF CANSUYU BEKLİYOR


SERAP BAŞKAN
13 Mayıs 2019 Pazartesi 09:00

TESK’in hazırladığı verilere göre yılın ilk çeyreğinde 29 bin 214 esnaf kepenk indirmiş.

Esnaf nasıl kepenk indirmesin ki! Yıllardır ayakta durabilmek için borcu borçla kapatmaya çalışıyor. Bu nereye kadar gidecek kendileri bile bilmiyor.  Sadece günü kurtarmaya çalışıyorlar. Bu dönemde esnafın en çok ihtiyaç duyduğu sıfır faizli kredi oda alabilirlerse tabi.

Esnaf ve sanatkâra kullandırılan düşük ya da sıfır faizli kredilere talepte her geçen gün artıyor. TESK’in verilerine göre şubat ayı sonu itibariyle 521 bin 370 esnaf ve sanatkar 36 milyar 677 bin lira tutarında kredi kullanmış. Sıfır faizli kredilerden ise ancak 15 bin 740 esnaf yararlanabilmiş. Yüzde 50 faiz indirimli kredilerden ise 505 bin 630 esnaf ve sanatkâr yararlanmış. Yani esnafın 4’te biri ancak düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabiliyor.

Gerçekte esnafın en çok sıfır faizli can suyu kredisine ihtiyacı var. Buna ulaşmasının önündeki en büyük engel ise bankaların hazırladıkları kara liste. Bunun için etkin bir sicil affı gerekiyor.

Döviz kurlarındaki dalgalanmadan, mantar gibi çoğalan zincir market ve AVM'lerden en çok esnaf olumsuz etkileniyor. Bundan dolayı da krediye en çok ihtiyacı olan kesim esnaf.

Ancak, buna ulaşmasının önündeki en büyük engel ise bankaların hazırladıkları kara liste. Bunun için etkin bir sicil affı gerekiyor.  Ardından da borcunu ödemekte zorlanan esnaf kredilerine yapılandırma bekliyor.

Anlayacağınız, ‘’toplumun bel kemiği’’ olarak nitelendirdiğimiz esnaf, cansuyu bekliyor. Bunu da kendilerinden çok görmemeliyiz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık