Edibe Gülnar

ETEKTEKİ TAŞLAR DÖKÜLÜYOR


Edibe Gülnar
18 Şubat 2020 Salı 05:24

Yol arkadaşlığı yaparak ülke yöneten isimler bugün birbirlerine adeta düşman kesildiler. “Sen şöyle yaptın, ben böyle yaptım” tartışması yaşıyorlar.

Kimin haklı olduğunu sorduğumuzda her ikisi içinde ‘haksızlar’ yanıtını alıyoruz. Düne kadar birlikte yanlış ya da doğruyu yapacaksınız. Sonra ‘pişmanlık duyarak’ oynamıyorum diyeceksiniz…

Böyle bir şey…

Politikada geriye dönük olarak yapılan yanlışlıkları yıllar sonra siyaseten bir şekilde dile getirip ‘ben masumum’ diyemezsiniz.

Ahmet Davuoğlu ile Ali Babacan’dan bahsediyorum. Gerçi Ali Babacan daha partisini kurmadı ve AK Parti’yi eleştirmeye başlamadı. Ancak Ahmet Davutoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan Beyler arasında ciddi anlamda bir polemik yaşanıyor.

Etekteki taşlar dökülüyor. “Senin oğlun askeri gitmedi” düzeyine varana değin ithamlar havada uçuşuyor. AK Parti cenahından ise ‘kalan sağlar bizimdir’ denilerek Davutoğlu ve ekibi ‘ölü’ sayılıyor.

Benim merakım Adana İl Teşkilatı’nı kuracak olan Ahmet Davutoğlu, il başkanlığını ve yönetimini kimlere emanet edecek?

Ve bu emanet edilecek olan isimler Adana’da teşkilatlarını kurabilecekler mi? Başarılı olabilecekler mi?

Bu arada Ali Babacan’ın Mart ayında partisini kurması bekleniliyor. Daha önce Yılbaşında partisini kuracağı ifade edilen Babacan’ın hazırlıklarının tamamlanmaması nedeniyle parti kurmanın uzadığı öğrenildi.

Eteklerdeki taşlar döküldükçe yakın tarihimizdeki (son 20 yılda) olayların akıbetini öğrenme şansı yakalayabiliyoruz. Yorum yaparak üzerinde görüş verdiğimiz konular konunun muhatapları tarafından açıklanınca bir başka güzel oluyor. Ve yorum yapmak, görüş vermek daha değerli oluyor.

AK Parti içerisinden çıkan Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın kuracağı partinin akıbetleri ne olur? Bu sorunun yanıtı önemli elbette. Aslında partiyi kuranlar da kendi kurdukları partinin alternatif olmayacağını biliyor. Onlara göre AK Parti’den ne koparır iseler kazançtır diye bir görüşün hakim olduğunu düşünüyorum.

Hedef bu olunca da neticeye gitmek çok mümkün gözükmüyor. AK Parti Adana Teşkilatı’ndan istifa ederek ayrılanların Ahmet Davutoğlu veya Ali Babacan etrafında kenetlenip kenetlenmediklerini de önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Bildiğimiz en önemli süreç ise bu iki harekâtın Adana’da kısır bir döngü içinde hareket ettiğidir. Bekleyip görelim diyorum ve önümüzdeki günlerde siyasetin yeni oluşumlara gebe olduğunun altını çiziyorum.

Siyasi hırs ile yola çıkanlar hep yolda kalmışlardır…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık