ÖMER ALPDOĞAN

Eyvah! Şimdide Afganlar geliyor!


ÖMER ALPDOĞAN
28 Mart 2017 Salı 09:08

Türkiye giderek sığınmacı cenneti oluyor.. Bu gidişle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yer kalmayacak… Suriye'de dış mihraklar destekli iç savaş sonrasında yerlerinden yurtlarından olan Suriyeliler'in büyük bölümü Türkiye'ye sığınmıştı..

Bugün, Türkiye'de 5 milyon Suriyeli sığınmacının olduğu söyleniyor.. Avrupa'nın destek sözlerinin havada kalmasıyla, Suriyeli sığınmacıların tüm yükü Türkiye'nin üzerine binmişti.. Türkiye açısından durum giderek daha vahim hal alıyor..

Bu kez, iç savaşın yıllardır sürdüğü Afganistan'dan 3 milyon Peştun mültecinin ülkeden ayrılarak Türkiye'ye doğru yola koyuldukları bildiriliyor.. 3 milyonluk Peştun göçü, Peştunlarla akraba olan İran Devleti'nin resmi görevlilerince de doğrulandı.. Peştun mültecilerin rotası Türkiye'ymiş..

5 milyon Suriyeli'nin üzerine 3 milyon Peştuin sığınmacını koyun, alın size 8 milyon sığınmacı.. Bir de Peştun sığınmacılların da Suriyeliler gibi sürekli çocuk yaptıklarını hesap ederseniz, durumun vehameti net bir şekilde ortaya çıkıyor.. Sığınmacı cennetine dönüşecek Türkiye'de çok değil, 2019'daki seçimlerde ülkenin kaderini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil sığınmacıların belirleyeceği bir ülke konumuna geliriz… 

xx

Siyasi partilerimiz demokrat mı?

Siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşları demokrasinin olmazsa olmazlarıdır.. Hem siyasi partilerin, hem STK'ların demokrasiyi içine sindirmiş, demokrasinin yaşandığı yerler olması lazım..

Evet, olması lazım ama, olmuyor maalesef.. Bizim siyasetçilerde demokrasi, kendi reklamına veya çıkarına endeksli.. Kendisi ön planda ise demokrasi havarisi oluyorlar.. Bir başkası azıcık öne çıkarsa, demokratlığı anında unutuyorlar.. Bu durumun örneklerini Adana'nın yerel siyasetinde sıkça görüyoruz..

Örneğin, bir partinin yöneticileri, hatta mahalle temsilcileri, kendi partilerinden sade bir üyenin ya da partisine gönül vermiş bir kişinin çalışmalarını görünce demokrasiyi, parti çıkarlarını falan anında bir kenara bırakıyorlar.. Başlıyorlar sorgulamaya…

Niçin böyle olağanüstü çalışıyor?.. Neden çalışıyor?.. Amacı nedir?.. Hangi makama gözünü dikti? Yönetici mi olmak istiyor, meclis üyesi adayı mı olacak?… Hele bir de gazetede, dergie falan tesadüfen bir habere konu olmuşsa, kızılca kıyameti koparıyorlar.. Nasıl olur da haberlere çıkar.. Bizim çıkmamız lazımken o niye haberlere konu oluyor?.. Haberi kendisi mi gazeteler götürüyor?.. İşin içinde başka iş mi var?..

Partisi, siyasi görüşü için ter dökene, habere konu olanlara yönelik eleştiriler, ahlaksız boyutlara bile taşınıyor zaman geliyor.. Çalışmanın partiye getirdiği yararlar yerine, basında çıkan haberlerin kaynağı araştırılmaya başlanıyor.. Hatta, bazen hızlarını alamayıp öyle antidemokratik uygulamalara bile imza atabiliyorlar… Hem hakim, hem savcı, hem müşteki oluyorlar..

Sosyal medya yasağı, fotoğraf paylaşma yasağı koymaya kalkıyorlar.. Bunlarda kesmezse, nasıl ihraç ederiz diye kafa yormaya başlıyorlar.. Sonra da demokratız diyorlar!… Hadi ordan, kendine demokrat siyasi rantiyeciler!… Tabii, bu arada şunu da anlıyoruz… Yeni Türkiye'nin siyasi partilerinde ve STK'larında eski Türkiye'nin yasakçı zihniyeti büyüyerek devam ediyor…

*

Yüreğir'deki toplantıya Seyhan'dan destek

AK Parti bütün teşkilatlarıyla 16 Nisan'da yapılacak referandumda anayasa değişikliğine evet çıkması için var gücüyle çalışıyor.. Adana teşkilatlarının çalışmalarına, şartlar imkan verirse, AB Bakanı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik de destek veriyor..

AK Parti Yüreğir Teşkilatı, AB Bakanı Ömer Çelik'in Adana'da olmasını değerlendirerek ilçede miting düzenledi… Mitingin konuşmacıları AB Bakanı Ömer Çelik ve Adana Milletvekili Fatmagül Demet Sarı idi.. İşte bu mitinge, Yüreğirlilerin yanısıra, AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş ile Seyhan İlçe Teşkilatından ve mahalle yapılanmalarından kişiler de katıldı.. Bir anlamda, Yüreğir İlçe Teşkilatına, Seyhan olarak destek vermiş oldular…

*

Milletvekilli ev toplantıları

AK Partili bazı yöneticiler yine çok kızacak ama, ne yapalım bazı mahalle teşkilatları, diğerlerinden farklı çalışıyor.. 6. Bölge ve bölgeye bağlı Denizli Mahallesi bunların başında geliyor..

Onları da 3. Bölge ve Bahçeşehir izliyor.. Tıpkı Denizli gibi Bahşehir'de de devamlı ev toplantıları yapılarak, vatandaşa neden evet denmesi gerektiği anlatılıyor.. Bu toplantıların birine AK Parti Adana Milletvekili Prof.Dr. Talip Küçükcan da katıldı.. Milletvekili Küçükcan, 3. Bölge Başkanlığı ve Bahçeşehir Mahallesi başkanlığının düzenlediği ev toplantısında, vatandaşlara uzun uzun anayasa değişikliği paketinin neleri kapsadığını, ne gibi değişiklikleri öngördüğünü anlattı..

AK Parti açısından hayli verimli bir toplantıydı.. Eğer, 3. Bölge ve Bahçeşehir mahallesi yöneticilerinin de çalışmaları birilerinin gözüne batmazsa, referanduma kadar AK Parti açısından hayli yararlı çok sayıda toplantılara imza atacakları kesin!…

*

Kahvehanelerde HAYIR çalışması

AK Parti, adeta tek başına 'EVET' kampanyasını sırtlarken, 'HAYIR' kampanyasında lokomotif CHP ile bazı platformlar oldu.. CHP'nin yürüttüğü çalışmalar herkesin malumu..

Platformların yürüttüğü çalışmalar ise medyada o kadar yer bulmuyor.. Bu tür çalışmaları yürüten platformardan birisi de Anadolu Cumhuriyet Hareketi adlı kuruluş.. CHP'nin emektarlarından Muazzez Uğurlutepe'nin liderliğindeki Hareket, başta Seyhan olmak üzere bir çok ilçede HAYIR çalışmasını yürütüyor.. Son dönemlerde çalışmalarını daha çok kahvehanelere yöneltmiş durumdalar.. Sık sık kahvehaneleri dolaşarak, vatandaşlardan HAYIR oyu istiyorlar…

*

MHP'de iki kongre daha tamamlandı

MHP ilçe kongreler sürecini planlanan takvim uyarınca sürdürüyor.. Seyhan, Çukurova, Kozan'dan sonra bu kez Ceyhan ve Yumurtalık ilçe kongreleri gerçekleştirildi.. Önceki kongrelerdeki tek aday durumu bi iki kongrede de geçerli oldu..

Ceyhan'da Mustafa Bayar, Yumurtalık'ta Halim Özyürek, tek adaylı kongrelerden güven tazeleyerek çıktılar.. kongrele, Adana'da giderek "MHP'lilerin ağabeyi" pozisyonuna oturduğu gözlenen Adana Milletvekili Muharrem Varlı da katıldı… Kıngrelede göze çarpan isimler arasında, Büyükşehir ve Sarıçam Belediye Meclis Üyesi ve Sarıçam İlçe eski Başkanı Mehmet Özcan, MHP Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma, geçtiğimiz yerel seçimlerde MHP Çukurova Belediye Başkan adayı olan Ali Uğur Akbaş da bulunuyordu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık