Özcan Aladağ

HAFİF RAYLI SİSTEM SEVDASI BURAYA KADAR!


Özcan Aladağ
14 Nisan 2017 Cuma 05:43

Adana’da hafif raylı sistem projesini gerçekleştiren ve torunlarımızı dahi borç batağına sürükleyen anlayışın sorumlusu kim diye sorsanız yanıtımız ‘Aytaç Durak’ olur.

İyi hatırlıyorum, Adana Hafif Raylı Sistem Projesi hayata geçirilmeye başlanacağı günler İMO’dan sert açıklamalar geldi ve yapılan yanlışlıklar dile getirildi. Harcama kalemlerinin yüksekliği dile getirilip ‘etmeyin, yazık edersiniz’ diye uyarıldı.

Aytaç Durak Beyde Seyhan Oteli’nde bir basın toplantısı düzenleyerek İMO yöneticilerini de karşılarına alıp ‘evet haklısınız. Bazı yanlışlıklar var. Avan proje ile yola çıktık. Hata ettik’ dedi. Bu bir kabullenmeydi ama değişen bir şey olmadı.

Adana Hafif Raylı Sistem Projesi en sonunda tamamlanarak Adanalılar’ın hizmetine sunuldu. Bu kez ‘Hafif raylı sistemi Ulaştırma Bakanlığı devir alsın’ diyerek yola çıkıldı. Her siyasinin gündeminde bu tez vardı. Ak Parti ise bu teklife sıcak bakmadı.

Ancak ikinci merhalesi gerçekleşir ise o zaman oturur konuşuruz dediler. İkinci merhalesinin de gerçekleşme ümidi sıfır gibi… Durum böyle olunca zarar eden, borç batağıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’ni ve torunlarımızı dahi borç altına koyan bu sevdanın sonunu gelindi. Ak Parti’nin Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’ni bakanlığa devir alma gibi bir derdi yok.

Olmayacak da… Çünkü Ak Parti Hükümeti, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bu şekildeki uygulamalarına olur vermiyor, güvenmiyor. Hafif Raylı Sistem zarar üstüne zarar ediyor. En son Büyükşehir Belediyesi’nin denetim komisyonu raporlarına göre raylı sistem aylık olarak 12 milyon lira gelir elde ediyor.

Gelir 12 milyon lira iken gider kaç lira biliyor musunuz? Sıkı durun. Açıklıyorum. Elektrik, bakım, onarım ve diğer giderleri hariç hafif raylı sistemin aylık 16 milyon lira personel gideri var. Bu giderleri de ekler iseniz bakın seyredin zararın miktarına… Her ay ortalama 10 milyon lira zarar… Öde öde bitmez…

Bir yandan da borçlanılan kredi parası ödeniyor! Ne olacak bu hafif raylı sistemin hali? Bu sorunun yanıtını aslında herkes biliyor. Bu belediye ödeyebildiği yere kadar bu borcu ödeyecek ve her ay ise zararı sinesine çekecek. Hani, Adana’da büyük işler becerdiklerini söyleyerek bugün bir bilen edasında olanlar var ya… Onların eseri bunlar… Bu kente yaptıkları zararın farkında olsalar bir bilen olmaktan çıkarlar ve bir bilmeyen olurlar!

Başkan Hüseyin Sözlü’nün bu saatten sonra yapacak tek işi var. Bu borcu ödemeye devam edecek. Eder iken de sıkıntıyı Adana ve belediye çekecek. Sözün özüne gelince, Ulaştırma Bakanlığı’nın Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’ni bünyesine alma, belediyeyi rahatlatma gibi bir derdi yok… Olmayacak da…

Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin bakanlık bünyesine geçme sevdası buraya kadar… Bundan sonra asıl yapılması gereken, projenin devamının getirilmesi, üniversiteye kadar bu projenin ulaştırılması… İMO’nun o tarihteki uyarılarını dikkate almış olsalardı bunların hiç biri başlarına gelmezdi…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık