Edibe Gülnar

Halk tipi bürokrasi


Edibe Gülnar
13 Mart 2017 Pazartesi 09:39

Türkiye ne çekti ise yıllarca bürokrasiden çekti. Türkiye’de en çok neyin değiştiğini bana soracak olur iseniz ben bürokrasi derim. Daha da iyi olması adına biraz daha değişime uğraması gerekiyor.

Yıllarca ‘olmaz’ diye direten bürokrasi yüzünden insanlar mağdur oldu. Bugün Anayasa değişikliğinin temelinde de bürokrasinin ayak sürümesinin büyük etkisi var. Klasik bürokratların yüzünden bu ülke her zaman ilerlemeye kalktığında engellendi!

Biliyoruz ki seçilmişler için başarının yegâne yolu atanmışların oligarşisini mağlup etmekten geçer. Biliyoruz ki klasik bürokrasiye terk edilmiş bir devlet, hayatı ‘bugün git yarın gel' kısırlığı içinde körelten bir ömür törpüsüne dönüşür. Tıpkı futbolda olduğu gibi sahada boş top çevirmenin adıdır klasik bürokrasi. Etrafınıza hiç baktınız mı? En küçük bürokratından en büyük bürokratına kadar yaşadıklarınızı bir gözünüzün önüne getirerek bürokrasinin ne denli bu ülkeye zarar verdiğini bir hesap edin lütfen. Atılacak her yeni adıma direnen, kurnaz bir tilki edasıyla goygoyculuğuna soyunduğu siyasi yönetimin açığını kollayandır da.

Siyasi iktidarların güçsüzlüğü ve çaresizliğini gördüğü anda iktidarın kendi hakkı Türkiye'de bürokrasi siyaseti her daim parmağının ucunda döndürüp durmayı marifet bilmiştir.

Öyle ki halkın her aksaklığın ve yerinde saymanın sebebi olarak siyaset kurumunu görme düşüncesi bürokrasinin yönlendirmesiyle oluşmuştur. 94 yılda 65 kere hükümet kurmak zorunda kalan siyaseti alaya alıp, onu beceriksizlikle suçlamıştır bu bürokrasi.

Egolu ve komplekslidir klasik bürokrasi. Kör ve sakat kuralları olmadan yaşayamaz. Emrindeki insanları iş yapma performanslarına göre değil kendi etrafında dönüp, görmemişlikleriyle beslenen kibirlerini okşamalarına göre değerlendirir. İşleri bilerek ve isteyerek geciktirirler çünkü verimsizliğin ortasında iş yapıldığı imajının işin çok zaman alması ile verileceği gibi bir garipliğe inanırlar. Kendileri için istediklerinin dışında vatandaşın hiçbir işi kolay olmaz, mutlak zorluk çıkarılır ve zaman alır.

Az kaldı kurtulmamıza… 16 Nisan tarihi kurtuluş tarihi olacak ve artık bürokrasi halkın hizmetinde olan bürokrasi olacaktır. Aydınlık günlere kavuşmak dileğiyle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık