ÖMER ALPDOĞAN

İdoller değişince bakın neler olmuş


ÖMER ALPDOĞAN
8 Mayıs 2017 Pazartesi 12:02

Gaziantep'te düzenlenen "Ulusal Tekstil Mühendisliği" kongresinde iki önemli şahsiyetin yaptığı konuşma, Adana'nın özelde tekstil, genelde sanayileşmede çaptan düşmesinin nedenlerini çok net bir şekilde açıklıyor.. Geçmişte, Adana, başka kentlerdeki sanayicililer için idol olurken, bugün Adanalı sanayiciler başka kentlerdeki sanayicileri kendilerine idol olarak almaya başlamışlar..

İdöl olmaktan idol bulmaya evrilen bir kentin kan kaybetmesi kadar doğal bir şey de olamaz zaten.. Kongrede konuşan, Gaziantepli sanayici Abdulkadir Konukoğlu, çalışmaya başladığı dönemlerde örnek aldığı kişinin Sakıp Sabancı, hayalinin Güney Sanayi'de usta olmak olduğunu söylüyor.. Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ise aynı toplantıda idolünün Abdulkadir Konukoğlu'un açıklıyor..

Adana'nın idolluğu, Gaziantep'te bir tekstil devi doğurmuş.. Adana'yı idol alan Gaziantepli sanayiciyi idol yapan Adana tekstilcisi ise bırakın yerinde saymayı, yok olup gitmiş.. Sakıp Ağa bu dünyadan göçtü gitti, Sabancı Holding tekstilden çekildi, Adana'yı terketti..

Güney Sanayi çoktan tarih oldu.. Yerinde şimde alışveriş merkezi yükseliyor.. Türkiye'nin tekstil sanayisine yön veren Adana devasa tekstil kuruluşları bir bir yerini AVM'lere bırakırken, sanayicisi de hafıza kaybına uğramış.. Kendi tarihini unutmuş, Adana'nın Bossa'sı, Güney Sanayii'si, Paktaş'ı, Akdeniz'i, Özbucak'ı yanında küçük atölye sayılacak tesisleri kuranları idol edinmiş… Sonuç da, tekstil ve diğer sanayi bulunduğumuz ahval olmuş!…

*

DP'de Akşener heyecanı

Meral Akşener, sağda tabela partisine dönmüş ya da siyasi mezarlıkta yerini almaya çalışan ne kadar "Sağ" görüşlü siyasi parti varsa hepsinin ümidi oldu..

Hepside, "yeniden dirilmek" için Akşener'e ümitlerini bağlamışlar.. Meral Akşener, hangi partiyi ziyaret etse, "Bize genel başkan olacak" tarzında açıklamalar anında sosyal medyaya düşüyor..

Hala o partilerden bir şeyler bekleyenler de bu paylaşımlarla ümide kapılıyorlar.. Meral Akşener'in Ankara'da bir dizi siyasi parti ziyaretleri gerçekleştirdiği 5 Mayıs günü, Demokrat Parti Genel Merkezi'ne yaptığı ziyarette, Demokrat Partililerde aynı duyguyu uyandırdı.. Saat 15.00'de başlayan Gültekin Uysal, Meral Akşener görüşmesiyle, hatta Akşener'in DP Genel Merkezi'ne adım atmasıyla, Demokrat Partililer de "bize genel başkan olacak" heyecanı başladı..

Tıpkı daha önce, MTP ve Anavatan Partisi'nde olduğu gibi.. Bilmiyorlar ki, Meral Akşener kayba oynamayı hiç sevmez.. Ona, MHP gibi, teşkilatları ve tabanı diri, gençlikte örgütlü gücü olacak bir parti lazım.. Zaten, Akşener'in zigzaglarla dolu siyasi geçmişine baksalar bu durumu görürler..

Meral Hanım, hep yükselen balona binmeyi tercih etmiştir.. DYP güçlüyken DYP'li olmuş, DYP zayıflarken ANAP'ın trenine atlamış, AK Parti kurulurken bu kez AK Parti trenine binmiş, son olarak MHP'ye geçmiş.. Bütün geçişleri de geçtiği partilerin atakta olduğu dönemler olmuş.. Onun için, Meral Akşener'in partilerine genel başkan olacağını bekleyen MTP'li, ANAP'li ve DP'lilere buradan bir tavsiyem olacak.. Beklentinizi yüksek tutmayın, hayalae fazla kapılmayın.. Sonra gerçekler sizi çok üzer!…

*

MHP Çukurova'dan cuma lokumu

MHp Çukurova İlçe Başkanlığı etkinliklerine cuma günü bir yenisini ekledi.. MHP Çukurova ilçe yöneticileri, cuma namazı cıkışı, ilçedeki cami ve mescitlerde lokum dağıttı. Vatandaşların cumasını, lokumlarla tatlı bir şekilde kutladılar.. Anlaşılan, MHP, cami cemaatini, camileri arka bahçeleri gibi gören AK Parti, Saadet Partisi gibi partilere kaptırmamamaya azimli…

*

Mansur Aladağ aktif siyasete atıldı

Adana'nın değerli bürokratlarından Mansur Aladağ, kısa bir süre önce emekli olmuş, iş yaşamına veda etmişti.. Hayatı boyunca ülkücü hareketin içerisinde bulunan Türk Milliyetçiliği ideali ile yoğrulan Mansur Aladağ, bürokratlık görevini de bilindiği gibi, zaman zaman aday olmak için kısa aralar vermişti.. Mansur Aladağ, emekli olduktan kısa bir süre sonra MHP Çukurova İlçe Başkanlığına giderek MHP'ye üye oldu… Mansur Aladağ'ın üyelik formunu İlçe Başkanı Sertan Duran bizzat imzaladı ve teslim aldı.. Bu katılımın, Mansur Aladağ ve MHP'ye hayırlı olmasını diliyorum..

*

CHP'de önemli gün

CHP, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimleri etkileyecek önemli karar için bugün olağanüstü toplanıyor.. CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talebiyle bugün olağanüstü toplanıyor.. Toplantıda, Durmuş Fikri sağlar'ın partiden ihraçı ele alınacak.. Aynı toplantıda Deniz Baykal'ın durumunun ele alınıp alınmayacağı bilinmiyor.. ancak, CHP Parti Meclisi'nden çıkacak karar, önümüzdeki seçimleri yakından etkileyecek..

Eğer, Sağlar ihraç edilip, Baykal'a ses çıkarılmazmaz ise, parti içinde derin bir çatlak oluşacak.. Parti tabanı ikisinin de ihracını istiyor.. CHP Genel Merkezi ise sadece Fikri Sağlar'ı ihraç etmekten yana.. Böyle bir durum, önce parti içinhde dengeleri sarsacak, ardından, CHP'yi bölünmeye götüreceik bir süreci başlatacak.. Yani, nerden bakarsanız bakın, referandumda HAYIR cephesinin amiral gemisi olan CHP, parti meclisinin kararından sonra bir yol ayrımına gelecek..

Parti Meclisinin alacağı karar, 16 Nisan'daki HAYIR'ı, iki yıl sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar hem diri tutacak hem de büyütecek; ya da CHP'yi parçalayıp Erdoğan ve AK Parti'nin işini kolaylaştıracak...


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık