Edibe Gülnar

İMAR SORUNU BİTMEDİ GİTTİ!


Edibe Gülnar
8 Mayıs 2017 Pazartesi 07:46

Türkiye’deki belediyelerin en büyük sorunu imar sorunudur. Belediye meclislerinin tüm oturumlarında birinci gündem maddesi imar maddeleridir.

Hep rant var diyerek tartışılır, suçlamalar getirilir bu konuda. Ne yazık ki imar konusunda bir türlü orta yolu bulamayan belediyelerin de başının beladan eksik olmasının önüne geçilemedi.

İmar denilince birilerinin bu konuda rant elde etmesi sözünün ortadan kalkması adına belediyelerdeki bu yapılanmanın genel olarak önüne geçilmesi gerekiyor. Bir formül bulunmalı ki belediyelerin imar rantı tamamen vatandaş lehine çevrilmeli.
Hatırlı kişilerin rantı olmamalı bu konu.

Hatırlayın, geçtiğimiz son beş yıl içinde imar partisi kuruldu diyerek Adana’da ayağa kalkıp isyan edenler oldu. Bu anlamda tutuklanarak ceza evine giren belediye başkanları, meclis başkan vekilleri, belediyenin imar dairesi başkanları oldu.

Oldu da ne oldu? Ne değişti?

Her şey yapanın yanına kar kaldı. Alan memnun, satan memnun misali…

İşte bu konuda bir çalışma yapılarak rantı tamamen ortadan kaldıracak belediyelerin imar düzenlemeleri uygulamaları ihdas edilmeli, parası olanın imar konusunda ayrıcalıklı hale getirilmesinin tamamen önüne geçilmelidir.

Kafan bozuldu, bir yeri  imara kapat!

Kafan yerine geldi, imar konusunda kafana göre meclisi de kendine benzeterek değişiklik yap. Ahmet’in arsasının içerisine Mehmet’i getirip ekle…

O sokağı kapat. Bu sokağı aç. Bir apartmana yoğunluğu yüksek, diğer apartmana az ver.

İmar yönetmelikleri ile aklın estikçe oyna, değiştir…

Bütün bunların önüne geçilmeli. Bu anlamda da hükümetin ciddi anlamda bir düzenleme getirmesi gerekiyor…

Bizden önermesi…

Yoksa bu iş daha çok can yakacak…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık