Özcan Aladağ

İNCE İNCE ZAMMI VATANDAŞA ÖDETİYOR ASKİ!


Özcan Aladağ
1 Mayıs 2017 Pazartesi 06:27

Evinize ASKİ’den gelen su faturalarını hiç inceliyor musunuz? Hiç dikkat edip her ay kaç ton su sarf edip kaç lira ödediğinize dikkat ediyor musunuz?

Ediyorsunuz biliyorum ama yapacak bir şeyiniz yok! Her ay gelen su faturaları zamlı geliyor. Yani bir önceki aya göre yüksek rakamlı olarak geliyor. Bunun neden gerçekleştiğini sormuş olsanız size verecekleri yanıt ‘kur farkı ve dolara endeksli gibi’ açıklamalar geliyor size yanıt olarak.

Veya ASKİ’nin tarifeleri otomatik artışa göre ayarladığı söyleniyordur. Sebebi ne olur ise ise ince ince zammı vatandaşın faturasına yansıtıp ödetiyorlar. Bakın size bir örnek vereceğim. Bana gelen su faturasını size aynen izah ederek anlatacağım zammın nasıl yapıldığını…

Mart ayı faturasında, 5 ton su kullanmışım. Gelen faturadaki suyun birim fiyatı 2.7076… Yine Mart ayındaki faturada KSUB birim fiyatı 0.6770… Nisan ayı faturasında yine 5 kon su kullanmışım. Yani suyun tonu aynı. Gelen faturadaki suyun birim fiyatı 2.7295… Nisan ayı KSUB birim fiyatı 0.6825… İşte size ince ince zammın belgesi…

Adana’da yaklaşık 700 bin abone var. Totalde yapılan zammı varın siz düşünün artık. Kuruş kuruş zammı yüklüyorlar vatandaşın boynuna. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Büyükşehir Başkanlık Koltuğuna oturduğu ay içinde su fiyatlarında indirim yapılması için meclise teklif getirmişti. O tarihte meclis oturumları tiyatro salonunda yapılıyordu.

Su fiyatlarına indirim konusu geldiğinde meclisteki toplantıya ara verilip ikna dakikaları, kulisler yapılmıştı. Su fiyatları da cüzi miktarda aşağıya çekilmişti.

Ancak birim fiyat bazında değil… Yine başkan Hüseyin Sözlü, belediye başkanı olmadan iki ay önce bir basın açıklaması yaparak aynen şunları söylemişti. “Sözlü, refah toplumunda vatandaşların elektriği ve suyu çok fazla kullandığını, su kullananların temizliğe çok önem verdiğini belirterek, ‘Temizlik imandandır.

Belediyeye geldikten sonra ilk yapacağımız işlerin arasında su fiyatlarını yeniden ele almak olacaktır’ demişti” Başkan Sözlü’nün su fiyatları konusunda acilen bir iyileştirme getirmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Adana suyu ucuza içiyor diyerek edebiyat yapanların tam aksine Sözlü’nün getireceği bu iyileştirme hem seçmenini, hem de tüm Adanalılar’ı mutlu edecektir.

İnce ince yapılan zamlardan da artık bu insanları kurtarmak gerekiyor. Bari yılda bir kez zam yapın da suya zam yapmıyoruz edebiyatına son verin…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık