SERAP BAŞKAN

İş yeri açılışı 3,9 kapanışı 8,2 arttı


SERAP BAŞKAN
22 Ocak 2020 Çarşamba 08:57

Bugüne kadar ülke yönetimine gelmiş tüm yöneticiler ekonominin en önemli ayağı olarak esnafı gördüklerini ve hatta ekonominin can damarı olduğunu söyleyerek, bu kesimin gözden gelinemeyeceğini dile getirmişlerdir.

Peki bu söylemler tam olarak yerine getirilebilmiş mi esnaf temsilcilerinin açıklamalarına göre hayır. Hakikaten  Berberinden terzisine, taksicisinden oto tamircisine, manavından çilingircisine kadar 2019 yılı sonu itibariyle sayısı 1 milyon 791 bin 201 olan esnaf ve sanatkarın ayrı ayrı mesleklerine ait sorunları bulunuyor.

2019 yılı verilerine göre de açılan işyeri sayısı, kapananlara göre bir hayli azalmış durumda. Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan ilanlara göre, 2019 yılında 238 bin 416 iş yeri açıldı. Bir önceki yıla göre iş yeri açılışları yüzde 3,9 arttı.

Öte yandan 2019 yılında 114 bin 977 iş yeri de kapandı. İş yeri kapanışları bir önceki yıla göre yüzde 8,2 arttı. Anlayacağınız artık kimse işyeri açmak istemiyor, açmak isteyenler kırk kere düşünmek durumunda kalıyor.

Bir kişi ticarete nasıl atılsın ki, kiralar almış başını gitmiş, Bağ-Kur primleri desen öyle yani gider çok gelir az. Bir çok esnaf siftah yapmadan işyerini kapatır duruma gelmiş.

Esnaf 2019’u geçmiş yıllardan gelen ve ötelenen sorunları çözümlenmeden 2020’ye girdi. Tek umudu ötelenen sorunlarının yıl içerisinde çözüme kavuşturulması.

Yazıma başlarken demiştin esnaf ekonominin en önemli ayağı. Bu kesimi ayakta tutamaz isek ekonominin çarkları tökezler. Her zaman devletin yanında olan bu kesim bana göre en çok desteklenecek kesimlerin başında geliyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık