Edibe Gülnar

KENDİNİZE BAKIN LÜTFEN


Edibe Gülnar
27 Mayıs 2017 Cumartesi 06:04

Bugün sizlere bir kadın olarak kadınların cilt güzelliği üzerine bazı bilgiler vermek istiyorum. 

Kendinize bakmanın sonucu nelerin ortaya çıkacağını ve nelere dikkat etmeniz konusunda bilgiler aktaracağım.

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır.

Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.

Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur. Bu besinler vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılarak içten beslenmesine yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 ışıltılı saçlar için gereklidir.

Cildi korur, ciltteki sarkmaları ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olduğu gibi bunların görünümünü de iyileştirir. Ayrıca omega 3 cilt kanseri riskini de azaltır. Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balık ve diğer deniz ürünlerin,, zeytin yağını ve kabuklu yemişleri tüketmek gerekir.

Antioksidanlar: Serbest radikaller ciltte kırışıklıklara neden olur. Güneş lekelerini artır. Cildin dokusunu bozar. Antioksidanlar ise serbest radikallerden cildi koruyarak bu tür cilt sorunlarının oluşmasını önlemeye ve görünümlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle antioksidanlar yönünden zengin olan renkli meyveler ve sebzeleri her gün tüketmek gerekir.

Çinko: Çinko güzellik konusunda önemli minerallerden birisidir. Ciltte kolajen ve elastin liflerinin yapımına yardımcı olur. Kolajen ve elastin lifleri ciltte sıkılaşmaya yardımcı olur, cilt sarkmalarını ve kırışıklarını önler. Çünkü ayrıca ciltteki kesikleri ve sıyrıkları iyileştirmede önemli bir mineraldir. Cilt kuruluğunda faydalıdır. B

Vitaminleri: Vücuttaki B vitaminleri yönünden yanan eksiklikler cilt kuruluğuna ve ciltte pullanmaya neden olur. B2 vitamini ve B6 vitamini yağ üretiminde görevi olan bezlerin sağlıklı işleyişinde önemlidir. Bu vitaminler cildi nemli ve pürüzsüz tutar.

A vitamini: A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Cildin epitelyum dokusunun bakımında gerekli bir vitamindir. Epitelyum doku cildin en geniş alanını kapsar. A vitamini eksikliği ciltte kurumaya, pürüzlere ve pullanmaya neden olur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık