Mehmet Özler

KUL VE VASIFLARI


Mehmet Özler
28 Haziran 2016 Salı 17:36

Her kes Allah’ın kuludur. Ama mesele kulluğu gönüllü olarak istemek ve kulluğun farkına varmaktır.

Gerçek müminlerin vasıfları Kur’anı Kerim Ve Hadisi Şeriflerde zikredilmiştir.

İyiliği emretmek, kötülükten menetmek. Cihad etmek, sadaka vermek. Emanete riayet etmek, sözünde durma, ara bulmak,bütün haramlardan sakınmak, tövbe etmek ,adil davranmak, iyi geçinmek vb gibi belirtilen bu güzellikleri sıfatları taşımak , kötü sıfatlardan uzak olmak güzel bir şey ama insan bazen insan olamıyor.

Çünkü insan Melek değildir.

Nefisle, şeytanla, iyi ve kötü ile imtihan olmaktadır. Bu imtihan kolay değildir. Bu manada imtihanı kazanıp Rahmanın kulu olmak da, kaybedip şeytanın kulu olmak da mümkündür. Onun için ne derler, Cennet ucuz değil,cehennem de lüzumsuz değil.. Ve Rabbimizin ikazına kulak verelim…

“Ey Ademoğlu! Ben size şeytana tapmayın, çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır. Bana kulluk edin işte dosdoğru yol budur, diye emretmedim mi..?” (Yasin-60-61) Bir müslümana , üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz.. (Buhari)

BİR SÖZ… Ahretin tarlası vardır .Çiftçi için tarla nasıl , çalışıp ürün alma fırsatı ise o bilenler için de Dünya ancak çalışıp kabir aydınlığına ve ahret ferahlığına kavuşma fırsatıdır..(NNT)

ORUÇ… Disiplin ,paylaşma ,sevgi içi içe, Gösterişten uzak ince mi ince, Neşe huzur gelir iftar edince, Ecri hak katında saklı ibadet.. (YG)

BİR AYET… Peki gökleri ve yeri yaratan,gökten size su indiren kim..? Biz o suyla , sizin bir tek ağacını bile bitiremeyeceğiniz güzel bahçeler ,bağlar yetiştirmekteyiz.. Allah’tan başka tanrı mı! Doğrusu onlar yoldan sapmış kimselerdir. (Neml s.27-60)

BİR HADİS… Birbirinize buğuz etmeyin, Birbirinize haset etmeyin,birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları ,kardeş olun..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık